Město Olomouc organizuje kromě pomoci pro ukrajnské město Černivci také veřejnou sbírku vybavení, které potřebují zdejší evakuační centra a ubytovací kapacity pro uprchlíky.

Lidé mohou ve sbírce věnovat domácí spotřebiče, zejména mikrovlnné trouby, fény, vařiče, žehličky a varné konvice, které jsou buď nové nebo po elektrorevizi. Vítána jsou také skládací lůžka, spacáky, lůžkoviny a vybavení pro školáky. Také tyto dary mohou dárci předat pracovníkům Charity Olomouc v Tomkově ulici číslo 40.

Ilustrační foto
Ukrajinští uprchlíci mají zdarma MHD v Olomouci i regionální dopravu

Specializovaný materiál na Ukrajinu

Současně se v Olomouci chystá další kolo pomoci pro ukrajinské město Černivci.

„Jelikož je situace na Ukrajině stále velmi napjatá, ruskými okupanty jsou odstřelovány civilní objekty včetně škol, zdravotnických zařízení, bytových domů a dalších civilních cílů, uvědomujeme si, že další pomoc této válkou těžce zkoušené zemi je nezbytná,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek.

Od partnerského města a ukrajinského velvyslanectví dostala olomoucká radnice aktuální seznam potřebného vybavení. V druhém humanitárním konvoji půjde z velké části o specializovaný materiál, kterým obvykle občané nedisponují.

Seznam potřebného materiálu obsahuje asi dvě stovky položek zdravotnického vybavení a léků, více než sto položek pro teritoriální obranu, další stovku součástí výstroje a výzbroje pro armádu. V seznamu jsou i trvanlivé potraviny, deky a lůžkoviny.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v prostorách Hanáckých kasáren v centru Olomouce, březen 2022
Olomouckým KACPU prošly již 4 tisíce uprchlíků, pomohlo i přetíženým Čechám

Primátor se proto za pomoci Okresní hospodářské komory v Olomouci obrací na firmy a podnikatele, kteří by teď mohli Ukrajině pomoci.

„Pro zjednodušení logistiky materiální pomoci preferujeme větší balení a zásilky. V rámci této humanitární pomoci bychom chtěli uplatnit mimo jiné regionální výrobky a produkty,“ vysvětlil Miroslav Žbánek.

Z organizačních důvodů nebude tentokrát příjemcem darů město, ale Charita Olomouc.

Materiální pomoc je proto možné doručit do skladu Charity v Tomkově ulici číslo 40. V případě, že se dárci rozhodnou pomoci, měli by kontaktovat pracovníky Charity Olomouc na telefonním čísle 603 151 586 nebo e-mailu material@olomouc.charita.cz.

Je také možné přispět libovolnou částkou na účet Charity Olomouc číslo 1221443811/0100, variabilní symbol 1703. Charita pak dárci vystaví darovací smlouvu i potvrzení o daru. Dopravu vybraného materiálu na Ukrajinu opět zajistí společnost EGT Express z Velké Bystřice.

První pomoc a azyl ukrajinským maminkám s dětmi poskytují v Olomouci sociální pracovníci a domov pro ženy a matky s dětmi
Ukrajinské maminky s dětmi nacházejí azyl v olomouckém domově