Do 9. ledna musejí sdružení nebo nezávislí jednotlivci podat kandidátky na registračním úřadu a přiložit petici s potřebným počtem podpisů voličů, kteří kandidátku podporují.

„Nebude to žádný problém. V obci máme 271 voličů a potřebujeme 23 podpisů. Obejdeme je o víkendu a hned po Novém roce předáme kandidátku a petici registračnímu úřadu v Konici,“ sdělil v pátek starosta Miroslav Kadlec.

Ve Skřípově se musejí konat nové volby poté, co tři zastupitelé z vítězného uskupení kolem dlouholetého starosty Kadlece složili mandáty. V sedmičlenném zastupitelstvu tak klesl počet pod zákonem stanovený limit pěti zastupitelů.

„Nebylo možné udělat dohodu. Nabízeli jsme, ale nešlo to. Nové volby budou pro Skřípov tím nejlepším řešením a jsem rád, že občané tento krok podporují,“ vysvětloval Kadlec, který stojí v čele místní samosprávy 16 let.

Nezávislí ze sdružení "Petrova cechu Skřípov" získali přes 40 procent hlasů. Se třemi mandáty rezignovali ještě před ustavující schůzí. Po dvou mandátech obdrželi Nezávislí kandidáti obce Skřípov a Sdružení nezávislých kandidátů Skřípov 2018.

Silvestrovský ohňostroj v Prostějově
Kam na přelomu roku? Na výšlapy, silvestrovský běh, ohňostroje či do kina

V Hrušce se opakuje situace z minulých voleb. Dvě uskupení utvořila koalici a požadovala starostu i místostarostu. S tím ale nesouhlasil vítěz a tři mandáty složil.

Oprava sokolovny v Konici - konec listopadu 2018
Zámek, cyklostezka i zbrojnice. Města chystají velké změny

V Lužicích rezignovali zastupitelé z kandidátky vedené dosavadním starostou Jaroslavem Žaludou. Složení zastupitelstva neodpovídalo preferencím obyvatel. Proti jednotlivým kandidátům, jak stavěli kandidátky i v minulých volbách, se tentokrát objevilo sdružení, které méně preferenčních hlasů proměnilo za více mandátů. V obci na podzim avizovali, že by mohly vzniknout hned tři kandidátní listiny.

Nové volby se 16. března uskuteční celkem v jednatřiceti obcích v Česku.

Ilustrační fotografie.
Omezme rachejtle a dělobuchy, vyzývá v Prostějově petice