Například město Uničov přišlo v únoru 2022 po pádu Sberbank o 106 milionů korun. Běžný chod města to tehdy neohrozilo, ale velké investice uničovští museli na nějaký čas odložit.

„Peníze už máme zpět, zatím se nám vrátilo 95 procent dlužné částky. Finanční prostředky ve Sberbank jsme tenkrát měli odložené například na rekonstrukci G klubu a radnice. Ty jsme mezitím projekčně připravili a teď už se můžeme pustit do samotných prací. Jako první v pořadí nás čeká oprava G klubu,“ sdělil starosta Radek Vincour.

Obec Lutín měla v ruské bance uloženo celkem 34 milionů korun. Doslova na poslední chvíli se tehdy podařilo přeposlat na účet do jiné banky částku 30 milionů a ve Sberbank tak „uvízly“ čtyři miliony.

„Nebylo to vůbec příjemné, našli se i místní občané, kteří nám vyčítali, jak jsme mohli nechat peníze v takové bance. Něco takového tehdy ale nikdo nečekal, nikdo obce nevaroval, že hrozí nějaké riziko,“ vzpomněl starosta Jakub Chrást.

Nová cyklostezka propojí Černovír a Štěpánov, 30. března 2024
Stavba cyklostezky Olomouc - Štěpánov pokročila. První mostek už stojí

Lutínští teď už také mají peníze zpátky i s úroky a mohou přemýšlet o tom, jak je využijí.

„Máme naplánované velké projekty, tak si myslím, že většinu z těch více než čtyř milionů utratíme za investice. Chováme se zodpovědně, na větší investiční akce si finance vždycky postupně naspoříme,“ dodal Jakub Chrást.

Těšíkovská kyselka je připravena na novou sezonu. S novým posezením, 29. března 2024
Těšíkovská kyselka letos s novým zázemím. Tipy na místa, kde je minerálka zdarma

Senice dál čeká

Na vrácení peněz ze zkrachovalé banky stále čekají v Senici na Hané. Obec před dvěma lety přišla o 45 milionů, tedy veškeré peníze, které tehdy měla k dispozici.

„Zatím nám na účet nic nepřišlo. Nespadáme pod Komerční banku, ale přímo pod insolventní správkyni. Všechny dokumenty jsme poslali ve druhé polovině března a předpokládali jsme, že po Velikonocích už budeme mít peníze k dispozici,“ uvedl starosta Michal Tichý.

Duben 2022. Stavba kanalizace v místní části Senice na Hané Cakově, obec měla po zablokování desítek milionů korun ve Sberbank problém s jejím financováním.
Toalety dál na ostudu. Miliony ze Sberbank v nedohlednu, Senice stopla investice

Také v Senici na Hané už mají naplánováno, jak s vrácenou částkou naloží.

„Polovina půjde na splacení úvěru, který jsme si tehdy museli vzít. Připravujeme několik projektů, například chodník a část kanalizace za víc než pět milionů. Chystáme také rekonstrukci bytů na sociální bydlení, což bude stát okolo třinácti milionů korun,“ vyjmenoval starosta.