„Situaci s blokovanými finančními prostředky ve Sberbank řešíme i se starosty okolních obcí, měst a Svazem měst a obcí České republiky. Provoz města a všechny plánované akce letošního roku máme finančně zajištěné prostředky uloženými u jiných bank,“ ubezpečil starosta Stanislav Orság.

Město Šternberk má své finanční prostředky uložené na účtech několika bankovních společností a má tak podle vedení samosprávy dostatek finančních prostředků na pokrytí běžných výdajů, na plánované investice a velké opravy, a to včetně stavby krytého plaveckého bazénu.

Aktuální zůstatek finančních prostředků na dalších účtech města je 230 milionů korun.

„U Sberbank jsou blokované volné prostředky města ve výši 125 milionů korun. K vyplacení těchto prostředků byl dán bance příkaz ještě před vypuknutím invaze na Ukrajinu. Vzhledem k 30denní výpovědní lhůtě a rychlosti s jakou problém kolem banky vznikl, ale již městu prostředky vyplaceny nebyly,“ informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Komplikace řeší i VHS Čerlinka

Komplikace kvůli uzavření největší ruské banky řeší také vodohospodářská společnost VHS Čerlinka, která v pondělí vyzvala zákazníky, aby faktury za vodné a stočné uhradili na nový účet. Čerlinka zásobuje pitnou vodou více než 16 tisíc obyvatel Olomoucka. Společnost v roce 1992 založily města a obce na Litovelsku.

Do českých poboček ruské Sberbank vložila v uplynulých letech peníze řada měst a obcí z Olomouckého kraje. Taky Uničov, který má v bance „zaseknutých“ na 100 milionů korun.

Jak je to s pojištěním vkladů?

Vklady u bank jsou ze zákona pojištěné. Klienti Sberbank, které Česká národní banka (ČNB) odebírá licenci, dostanou své peníze až do výše zhruba 2,5 milionu korun (100 tisíc EUR) zpět. V tomto limitu se náhrady poskytují do 100 procent výše vkladu.

„Pojištěny jsou vklady jak občanů, tak firem. Vklady obcí a krajů jsou pojištěny pouze v případě, že jim náleží výnosy z daní, přičemž jejich daňové příjmy nepřesahují částku odpovídající 500 000 EUR a při splnění dalších zákonných podmínek,“ sdělila mluvčí ČNB Matkéta Fišerová.

Jak ve středu informovala ČTK, Sberbank odchází z Evropy a sdělila, že už není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné na to, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.