Viníkovi hrozí i několik let vězení. Provozovatel sauny společnost Olterm se však k pochybení svého pracovníka i k případnému odškodnění poškozených zatím nevyjádřil.

„Příčinou požáru byl souběh dvou událostí. Po polití lávových kamenů směsí vody a eukalyptové silice se tato směs odpařila a vytvořila se výbušná koncentrace. Ta pronikla do svítidla, kde kvůli obloukovému výboji došlo k výbuchu," sdělila výsledek znaleckého posudku Technického ústavu požární ochrany Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí olomouckých hasičů.

„Jednoduše řečeno, směs tam neměla co dělat, měla být v nádobce nad kamny,“ konstatovala.

Ústav předal posudek olomoucké policii skoro po roce.

„Z něj vyplynulo, že pochybit mohla pracovnice sauny, která měla polít kameny vodou s hořlavou esencí. V současnosti vyšetřujeme podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. V případě prokázání viny hrozí trest vězení na několik let,“ uvedla Jitka Dolejšová, tisková mluvčí olomoucké policie.

Ženy, které oheň popálil, si jsou jisté, že za požár může pracovnice, která tam nalila vonné esence.

„Určitě za to může ona, někdo jí to však musel nařídit. Takže vina není jen na její straně,“ řekla jedna z popálených Isabela Stochlebová.

Podobný názor má i druhá poškozená žena.

„Podle mě za to může obsluha sauny. Na každém pracovišti se dělají školení a ona jím určitě prošla také,“ uvedla žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Olterm se zatím nevyjádřil

Obě zákaznice sauny se při požáru vážně poranily.

„Měla jsem popáleniny prvního a druhého stupně. Při léčbě se vyskytly i určité komplikace. Teď už jsem fyzicky v pořádku. Po psychické stránce se to však ještě nezahojilo. Od té doby jsem do sauny nešla a už ani nepůjdu, pořád se bojím,“ přiznala se žena, která si přála zůstat v anonymitě.

Stochlebová to cítí stejně.

„Nebyla jsem tam od té doby. Zanechalo to ve mně velmi špatné vzpomínky, které není lehké překonat,“ řekla.

Od provozovatele sauny budou požadovat odškodnění.

„Ještě jsem o něj nežádala, ale určitě to udělám,“ řekla Stochlebová. „Byla bych sama proti sobě, kdybych odškodnění nechtěla,“ dodala druhá poškozená.

Provozovatel sauny, firma Olterm se k případu a k možnému vypořádání zatím nevyjádřil.

„Znalecký posudek jsme nedostali, stále čekáme na výsledky, takže se zatím nebudeme vyjadřovat,“ řekl Milan Wagner, tiskový mluvčí Oltermu.

SOUVISEJÍCÍ: Proč hořelo v sauně? Dodnes to nikdo neřekl

Veronika Štefková