Proč hořelo, to dodnes oficiálně netuší popálené ženy ani návštěvníci, kteří do opravené sauny chodí.

Ve zrekonstruované sauně na olomouckém plaveckém stadionu hořelo 28. listopadu loňského roku.

Více: Sauna bude po požáru zavřená i několik týdnů

Mluvčí společnosti Dalkia Milan Wagner tvrdí, že vyšetřovatelé dodnes provozovatele sauny neinformovali o příčině požáru.

„Stále od nich nemáme žádné oficiální stanovisko ani písemný závěr od odborníků, kteří se případem zabývali. Nezbývá nám než čekat ,“ sdělil Wagner.

Podobně jsou na tom také olomoučtí hasiči.

„Vyšetřování opravdu ještě není ukončeno. Technický ústav požární ochrany v Praze totiž stále zpracovává znalecký posudek. Z naší strany jsme již pražskému ústavu posílali urgenci, obdrželi jsme omluvný dopis za zdržení,“ vysvětlila Jana Kohoutová z krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Důvody prodlení vysvětlila vedoucí oddělení zjišťování příčin požárů v pražském technickém ústavu požární ochrany.

"Dva z našich expertů, jejichž vyjádření jsou potřeba, bohužel nejsou k dispozici. Jeden z nich je delší dobu nemocen a druhý je na dovolené. Jakmile se vrátí, posudek dokončíme,“ uvedla Vlasta Charvátová.

Na uzavření znaleckého posudku stále čekají také kriminalisté.

„Vyjádření ostatních soudních znalců již máme k dispozici. Dokud policie neobdrží poslední posudek, nemůže případ uzavřít. Státní zástupce proto již prodloužil stanovenou lhůtu pro jeho vyšetřování,“ potvrdila mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová.

Popálená: do té sauny už nikdy nevkročím

Po požáru byla sauna několik týdnů uzavřená. Ženy, které utrpěly popáleniny, se však dodnes nedočkaly vysvětlení, co se tehdy vlastně stalo. Nikdo jim dosud neuhradil ani bolestné.

„Vedení bazénu po mě chce, abych si u nich sama podala žádost o odškodné a vyčíslila újmu, kterou jsem utrpěla. Týden jsem strávila v nemocnici, měla psychické problémy, na ruce mi zůstala světlá jizva, která je vidět už z dálky. Byl to tak strašný zážitek, že už do sauny na bazéně nevkročím. Nebudu znovu riskovat, že nevyškolená obsluha nalije na kameny neředěný vonný olej a já tam uhořím,“ obává se Olomoučanka, která si nepřála zveřejnit jméno.

Podobně je na tom i druhá zraněná návštěvnice.

„Ani já nemám v tuto saunu důvěru. Už mě tam nikdo neuvidí. Myslím si, že by bylo fér vůči dalším návštěvníkům, aby se konečně dozvěděli, co se tam tehdy stalo a jestli se to nemůže kdykoliv opakovat. Vyšetřování trvá neúměrně dlouho,“ řekla žena a požádala o zachování anonymity.

Obě návštěvnice svorně tvrdí, že k požáru došlo poté, co obsluha polila rozpálená kamna neředěným vonným olejem.

„Jejich koncentrace bývala tak silná a štiplavá, až nám to bylo nepříjemné. Tehdy to nejdřív bouchlo a až pak začalo hořet, prakticky ihned poté, co obsluha nalila olej na lávové kameny,“ vzpomněla jedna ze zraněných zákaznic.

Soudní znalec z oboru chemie Vladimír Procházka, který už v prosinci vypracoval odborný posudek, má stejné vysvětlení.

„Obsluha porušila pracovní řád. Lávové kameny se mohou polévat jen čistou vodou. Vonné esence se po naředění vodou používají ve speciální závěsné misce. Ta však v té době v sauně nebyla. Nesprávný postup se tam bohužel používal delší dobu,“ sdělil Procházka.

Více: Popálená v sauně: Obsluha nalila na kameny olej, pak to bouchlo

Od používání vonných olejů už v sauně na plaveckém stadionu upustili.

„Po požáru jsme vyměnili elektroinstalaci i kamna. Aromatické esence od té doby nepoužíváme, a to ani naředěné,“ ujistil mluvčí Dalkie Milan Wagner.

Jiří Mareček, Magda Vránová