Když se vloni objevil na realitním serveru inzerát nabízející k prodeji „baňu“ z Poděbrad, maringotku přebudovanou na saunu, vypadalo to na definitivní konec saunování na tomto Olomoučany vyhledávaném výletním místě.

Podle majitelů sice koncept fungoval dobře, o „baňu“ byl obrovský zájem, ale chtěli lidem nabídnout něco trochu jiného. Saunu na kolečkách nahradit saunou plovoucí, „zakotvenou“ v zátoce jezera.

„Baňa je již prodaná. Chtěli jsme mít saunu na vodě, pracovali jsme na tom od jara. Realizace projektu měla být v říjnu loňského roku,“ potvrdil provozovatel Terasy Jiří Holub.

Stavba plaveckého bazénu ve Šternberku. 19. ledna 2022
VIDEO: Bazén ve Šternberku už se rýsuje. Zádrhelem může být hloubka

Pontony už jsou na místě

„Týden před realizací, kdy jsme měli zaplatit zálohu, nám dodavatel oznámil, že cena bude o 300 procent vyšší. Bez elektřiny a bez kamen,“ vysvětlil situaci.

Byl to šok. Sezona měla za měsíc a půl začít a provozovatelé měli již stovky rezervací.

„Stornovaných bylo na 300 faktur. Velmi nepříjemná situace,“ dodal Jiří Holub.

Protože nechtěli příznivce saunování zklamat, pustili se nadšenci z Poděbrad do výstavby zázemí sami s pomocí řemeslníků, s nimiž dlouhodobě spolupracují.

Sauny budou celkem dvě, jedna pro dvě osoby, druhá pro šest až osm lidí.

„Službu chceme zajistit. Lidé si saunování na Poděbradech oblíbili. Pontony už máme na místě, udrží na vodě ostrov o velikosti 5x6 metrů, projektovou dokumentaci máme hotovou. Výrobu železné konstrukce jsme již zadali,“ popisoval realizaci.

Tatarákové hody na Poděbradech. 15. ledna 2022
Na Poděbradech se stály fronty na tatarák. Lákala klasika, italský i houbový

Pocení na vodě od října

Dřevěné sauny budou podle Holuba na podzim letošního roku v provozu.

„Teoreticky bychom mohli mít hotovo již začátkem května, ale to nedává smysl. Saunu na vodě otevřeme v říjnu,“ vzkázal zájemcům.

Plovoucí sauna by měla „kotvit“ v zátoce předního jezera směrem k přístupové cestě od parkoviště. Lokalita je majetkem soukromého vlastníka.

Lenka Srncová nabízí v bistru v centru Olomouce pokrmy z Bali
Žila a surfovala na Bali, teď v olomouckém bistru nabízí tamní tradiční koláč

V praxi by měla fungovat asi tak, že návštěvníci, kteří si zatouží v sauně uvolnit unavené svaly a zklidnit vystresovaný mozek, přejdou z břehu po dlouhém molu k sauně plovoucí v zátoce, kde najdou veškeré potřebné zázemí a více soukromí než nabízelo stávající řešení u Terasy s pláží.

Na vodě budou mít spolu s ohřívárnou i zázemí s převlékárnou a odpočívárnou.