Žalobu kanceláře ombudsmana soud odmítl, což zdůvodnil tím, že žalobce nebyl schopen přinést dostatek argumentů a zdůvodnit závažný veřejný zájem pro svoje tvrzení.

„Mám za to, že žalobce, byť soud provedl veškeré důkazy, neprokázal, že stavba Šantovka Tower tak, jak byla popsána, navržena a schválena, představuje ohrožení zájmu ochrany hodnot městské památkové rezervace v Olomouci," citovala ČTK soudkyni.

Vizualizace upravené podoby Šantovka Tower
Ombudsmanka žaluje kvůli Šantovka Tower olomoucký magistrát

Investor Richard Morávek rozhodnutí přivítal. Výšková budova má být součástí nové obytné a administrativní čtvrti Olomouce.

„Jsem rád, že soud dal za pravdu našemu právnímu názoru. Naštěstí stále platí, že právo je založeno na argumentech, a nikoli pocitech,“ reagoval na verdikt soudu Richard Morávek.

Vizualizace nového obchodního centra Galerie Šantovka 2 z roku 2018
Šantovka 2 dostala stavební povolení. Má ale podmínku pro kolaudaci

Stavba vysoká 74 metrů získala územní rozhodnutí v roce 2019. Developer zatím nemohl požádat o stavební povolení.

S umístěním „mrakodrapu“ nesouhlasí památkáři a někteří odborníci. Stavba rozděluje obyvatele města. Kritici poukazují na to, že by výšková budova nenávratně poškodila historické panorama Olomouce.

Ombudsman žádal i nestranné posuzování úředníky státní správy, konkrétně odborů stavebního a památkové péče magistrátu.

Radnice v roce 2010 uzavřela s investorem smlouvu o spolupráci. Podle ochránce práv neměl magistrát o umístění budovy vůbec rozhodovat, ale rozhodnutí měl přenechat nadřízenému orgánu.

Zasedání olomouckého zastupitelstva 4. června 2018, které mělo rozhodovat o změnách územního plánu v souvislosti se stavbou výškové budovy Šantovka Tower
Šantovka Tower stopku na zastupitelstvu nedostala. Developer je potěšen