Olomoučtí památkáři vydali závazné stanovisko začátkem června. Řízení se týkalo žádosti z dubna 2014. K té už investor souhlas jednou získal, krajští úředníci ho ale následující únor zrušili.

Jelikož žádost zpět nikdo nevzal, musel magistrát rozhodnout.

Nové podklady, které by vyžadovaly vyjádření Národního památkového ústavu, podle něj žadatel nepředložil.

„Při rozhodování se musel orgán státní památkové péče vypořádat s námitkami krajského úřadu, které mu vytkl. Odbor památkové péče vydal přípustné závazné stanovisko," sdělila mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Společnost SMC Development, která za záměrem budovy v areálu bývalé továrny Milo stojí, nekomentuje další kroky.

„Kladné stanovisko vnímá investor pozitivně. Dále se však nechce k vývoji projektu vyjadřovat," řekl mluvčí projektu Šantovka Juraj Aláč.

Další postup NPÚ?

Stejný postoj zaujímá i olomoucká pobočka Národního památkového ústavu (NPÚ), která se proti více než dvacetipatrové budově nedaleko centra města dlouhodobě staví kvůli obavě o narušení panoramatu.

„NPÚ obdržel kladné závazné stanovisko magistrátu k realizaci novostavby Šantovka Tower. Tuto skutečnost ani náš další postup nebudeme nyní komentovat," uvedl mluvčí NPÚ Vlastimil Staněk.

Není tedy jasné, zda se chce NPÚ obrátit na krajský úřad se žádostí o přezkum. Pokud by se tak stalo, bude se odvoláním nově zabývat odbor strategického rozvoje, který od dubna zaštiťuje památkovou péči.

Otazníky na reorganizací

Reorganizaci někteří krajští zastupitelé kritizovali, změna má podle nich nahrávat developerům, mimo jiné i záměru Šantovka Tower.

„Byla snad reorganizace kvůli něčemu jinému? Od začátku to bylo jasné, akorát to nikdo nechtěl slyšet. Investor spěchá a je rychlý, aby se náhodou zase nestalo, že mu to zruší," trvá na svém Adolf Jílek z opoziční TOP 09. Vedení krajského úřadu účelovost a možný střet zájmů nebo podjatost odmítlo.

Co stavební uzávěra?

Investorovi nyní zbývá vyjednat ke stavbě výjimku o odstupových vzdálenostech. Pak by mohl směřovat k územnímu řízení a stavebnímu povolení. Překážkou pro něj ale může být stavební uzávěra v lokalitě, jejíž vyhlášení město zvažuje. Nápad představilo loni na podzim, letos na jaře pak radnice zadala dvě analýzy právních rizik. Výsledek již má, o stavební uzávěře však dosud radní nerozhodli. Aktuálně ani nemohou.

„Byli jsme opozicí napadeni pro nečinnost. Krajská rada, která je v této věci naším nadřízeným orgánem, si vyžádala celý spis, takže jí ho včetně analýz předali. Až rozhodne, budeme celou věc řešit dál," nastínil náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec (TOP 09).

Že by radnice nejednala, odmítá.

„Zadávali jsme právní analýzy a pracovali. Nemyslím proto, že by krajská rada mohla nějakou nečinnost shledat," doplnil. Krajští radní se nad podnětem sejdou příští pátek na mimořádném jednání před začátkem zastupitelstva.

Přípravy stavební uzávěry jsou reakcí na rozhodnutí krajského soudu z loňského února, že nový územní plán Olomouce dostatečně nezdůvodňuje přísné výškové limity pro lokalitu u nákupního centra. Soud tehdy regulaci zrušil. Dal ale městu čas na nápravu do konce roku 2015. Změna územního plánu však zatím není hotová a v území tak nyní žádná regulace neplatí.

Olomouc chce povolit výškovou hladinu 27 metrů s jednou čtyřicetimetrovou dominantou, proti je ale ministerstvo kultury, které požaduje jednotnou výšku 23 metrů.

„Pokud nedojde k domluvě, budeme muset jít do rozporu, kde by nás zastupovalo ministerstvo pro místní rozvoj," dodal náměstek Aleš Jakubec. Že by se v mezičase investorovi podařilo vyřešit výjimku z odstupových vzdáleností, si nemyslí.

Podnět na nečinnost radnice podalo hnutí ProOlomouc.

„Rada přijetí stavební uzávěry různými způsoby protahuje a odkládá. Vypadá to, že ji přijmout nechce," vysvětlil olomoucký zastupitel Tomáš Pejpek.