Budova má být vysoká 76 metrů a stát v ochranném pásmu městské památkové rezervace.

O změně územního plánu a nastavení výškových limitů v této lokalitě přitom budou zastupitelé jednat v pondělí 17. června.

Stavební úřad vydal územní rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower v úterý 11. června, na úřední desce se však tato informace neobjevila.

„Územní rozhodnutí již bylo vydáno, zatím ale není pravomocné,“ potvrdila vedoucí stavebního odboru Eva Hyravá.

S námitkou, kterou město v únoru podalo proti výšce Šantovka Tower, se stavební úřad vypořádal v rámci odůvodnění.

To, že se informace o vydání územní rozhodnutí neobjevila na úřední desce magistrátu, je podle Evy Hyravé dáno nízkým počtem účastníků řízení.

„Je tam 24 účastníků řízení plus dotčené úřady, ty však nejsou účastníky řízení. Pokud je méně jak 30 účastníků, doručuje se rozhodnutí pouze jim. V tomto případě jsme oznámení o vydání územního rozhodnutí doručovali přímo do jejich datových schránek. Vše proběhlo v souladu se zákonem,“ dodala vedoucí stavebního odboru.

Získáním územního rozhodnutí se pro developera Šantovka Tower přiblížilo stavební řízení i následné zahájení stavby.

„Samozřejmě to velmi oceňujeme. Jsme rádi, že jsme se posunuli o další krok k úspěšné realizaci,“ řekl mluvčí projektu Juraj Aláč s tím, že ke stále probíhajícímu řízení se investor nechce více vyjadřovat.

Zasáhne pondělní zastupitelstvo?

Opoziční hnutí ProOlomouc se opakovaně snažilo zabránit tomu, aby bylo územní rozhodnutí vydáno ještě před projednáním změny územního plánu zastupitelstvem.

„Kvůli obstrukcím odboru územního plánování magistrátu a liknavosti městské rady na to však nedošlo. Změna nebyla včas projednaná, ke svolání mimořádného zastupitelstva chyběl jediný hlas. Téměř osmdesátimetrový kolos získal nejdůležitější razítko, které má tu moc odstartovat jeho stavbu,“ uvedl předseda opozičního hnutí Pro Olomouc Tomáš Pejpek.

Poslední možnost, jak celou situaci ještě zvrátit, vidí v pondělním řádném zasedání zastupitelstva.

„Tam se ukáže, zda-li dosud váhající zastupitelé v sobě najdou odvahu naplnit své předvolební sliby a zda stojí za svými občany a městem. Změnit něco v této záležitosti je možné jen v případě, že se město proti rozhodnutí stavebního úřadu odvolá,“ dodal Tomáš Pejpek.

Zastupitelé budou v pondělí 17. června projednávat změnu číslo II. územního plánu, která má nastavit výškové limity pro stavby v dotčené lokalitě. Jak bude město dál postupovat, zatím není jasné.

Primátor: Výška 20 metrů je málo

„Odvolání podáme v případě, že bude přijata změna územního plánu. Pokud výšková regulace platit nebude, zvážíme po poradě s právníky další postup. V případě, že magistrát rozhodne v neprospěch investora, lze z jeho strany očekávat patřičné kroky. Stále totiž platí smlouva o spolupráci s developerem, kterou město v minulosti uzavřelo,“ připomněl primátor Miroslav Žbánek.

Město zatím nemá k dispozici zcela jednoznačné právní stanovisko, zda-li je smlouva s investorem vymahatelná.

„Je to velmi citlivá záležitost. Pokud by se ukázalo, že město jednalo v rozporu se smlouvou a investor by vyčíslil vzniklou škodu, nevím, zda odpůrci Šantovky pak budou tuto škodu hradit ze svého, nebo jakým způsobem by se to řešilo,“ poznamenal Miroslav Žbánek.

Při pondělním zasedání zastupitelstva bude primátor hlasovat pro změnu územního plánu. Se současným nastavením výškových limitů nesouhlasí, výška 20 metrů je podle něj pro současnou architekturu nedostatečná.

„Na toto téma musí co nejdříve začít odborná debata. Město se rozrůstá, budou se stavět moderní bytové domy i administrativní budovy. Neměli bychom si nechat od orgánů státní správy tvrdě zasahovat do toho, jak se má Olomouc rozvíjet. Měli bychom mít právo rozhodovat o tom sami,“ míní primátor.

Spor o panorama

O výstavbě a podobě výškové budovy Šantovka Tower se v Olomouci diskutuje mnoho let. Stavba má své obdivovatele i odpůrce. Proti stojí někteří odborníci, protože by podle nich poškodila historické panorama Olomouce.

Developer to odmítá. Stavbu podle něj navrhlo jedno z nejúspěšnějších architektonických studií na světě. Šantovka Tower má podle investora nyní ještě nadčasovější design, který vizuálně naváže na obchodní galerii Šantovka 2.

Původně měla výšková budova stát na místě, kde firma nyní plánuje novou část obchodní galerie. Investor ji ale přesunul dál, kde jsou dodrženy odstupové vzdálenosti od okolních staveb.