Podle odborníků na olomoucký realitní trh se dá očekávat, že projekt luxusní obytné čtvrti kousek od obchodního centra Šantovka ještě posune cenový strop v krajském městě, kde ceny bytů patří k nejvyšším v České republice. V olomouckých novostavbách, u nejžádanější dispozice 2+kk, stojí nyní metr čtvereční přes 80 tisíc korun. Poptávka je přesto velká. 

„Potvrzujeme, že práce na Šantovka living probíhají,“ uvedl Petr Hlávka, mluvčí developerské společnosti olomouckého podnikatele Richarda Morávka.

Stavbaři se pustili do první etapy rezidenčního projektu, která zahrnuje celkem 34 bytů ve velikostech od 1+kk až po 4+kk.

Postupně má na poloostrově omývaném řekou Moravou a Mlýnským potokem vzniknout 12 bytových domů s podzemním parkováním.

V přízemí budovy Envelopa Office Center v Olomouci otevřel své bistro michelinský kuchař Roman Paulus
Oceněná novostavba v Olomouci ožívá, michelinský šéf Paulus tam otevřel bistro

Ceník zatím developer nezveřejnil. „Bližší informace budeme oficiálně zveřejňovat až 1. prosince,“ odkázal na oficiální zahájení prodeje bytů na poloostrově poblíž Galerie Šantovka.

Podle odborníků na olomoucký realitní trh není pochyb, že si byty na atraktivním místě brzy najdou své vlastníky.

„O tom nepochybuji. První etapa se rozebere bez inzerce mezi VIP klientelu a do běžného trhu z této etapy moc nezbyde,“ reagoval Petr Korytar, ředitel Hanácké realitní kanceláře.

„Cena bude vyšší. V Olomouci bude tento projekt testovat cenový strop,“ uvedl expert.

Bytový výstavba v Olomouci. Projekt Šibeník, srpen 2021
Třípokojový byt v paneláku? V Olomouci už nestačí ani 4 miliony

Panelákový byt? Klienti přihazují částky

Podle realitního serveru realitymix.cz je aktuálně průměrná cena za metr čtvereční bytu v Olomouci něco přes 60 tisíc korun. Meziročně vzrostla o více než 10 procent, ve srovnání s říjnem pak o necelé dvě procenta.

V novostavbách se však běžně prodávají nejžádanější byty o dispozici 2+kk za více než 80 tisíc korun za metr čtvereční.

„Byty v novostavbách ovšem momentálně nemáme. Nikdy jsme neměli tak vyprodaný sklad z developerských projektů jako nyní. Celkově poptávka, i po starších bytech, navzdory vyšším cenám značně převyšuje nabídku,“ reagovala zkušená olomoucká makléřka Michaela Žďárská z realitní společnosti Dachi.

Situace na olomouckém realitním trhu je podle makléřky nyní taková, že když zprostředkovatel vyhodí novou nabídku byť na panelákový byt, okamžitě se sesypou zájemci.

„Mám na první prohlídkový den třeba deset klientů a přihazují se částky,“ popisovala Žďárská.

„Byt naberu a do týdne je rezervovaný. Kdo na něj nedosáhne, má zkrátka smůlu, koupí ti, co peníze mají a chtějí investovat. A těch není málo,“ dodala.

V Olomouce aktuálně realizují developeři hned několik bytových projektů.

Třetí etapou pokračují Slavonínské zahrady, staví se na místě bývalých Sochorových kasáren, ve Wolkerově ulici buduje developer nový projekt v areálu bývalých mrazíren.

Stavbaři dokončují byty v rámci projektu Zahrady Novosadská. Nový bytový dům vyrůstá také v Lazecké ulici u Lidlu.

Nové bytové projekty v Olomouci