Experti na realitní trh tuší, že zájem bude velký. Byty v Olomouci patří mezi nejdražší v České republice a poptávka investorů do realit i zájemců o vlastní bydlení ve městě neutuchá.

Na poloostrově u soutoku řeky Moravy a Mlýnského potoka probíhá od poloviny října výstavba moderních, energeticky nenáročných obytných domů v nové čtvrti, která podle developera nabídne uživatelům strategickou polohu s dobrým dopravním spojením a plnou občanskou vybaveností.

„Developer projektem reaguje na rostoucí poptávku veřejnosti investovat do bytů, která na realitním trhu významně převyšuje nabídku. Dokládá to fakt, že první plánovaná fáze projektu původně zahrnovala výstavbu dvou budov B1 a B2, nicméně právě kvůli velkému zájmu byla první etapa dodatečně rozšířena o budovy C1 a D1,“ sdělil Olomouckému deníku mluvčí developerské skupiny Petr Hlávka.

Bytový komplex Wolkerka v Olomouci. 2. prosince 2021
Výstavba bytů v Olomouci se výrazně propadla, jedna z novinek vzniká v Řepčíně

Celkem se tak aktuálně nabízí k prodeji 68 bytů různých dispozic s rozlohou od 32 po 145 metrů čtverečních.

„Samozřejmou součástí každého z bytů je prostorná lodžie, sklep a parkovací místo v podzemním parkingu,“ představoval byty Petr Hlávka. Zájemci budou moci první byty převzít již na jaře 2023, kdy budou dokončeny budovy B1 a B2.

V rámci první etapy vyrůstají celkem čtyři objekty o pěti nadzemních podlažích. Celkem plánuje developer postavit 12 budov, v nichž bude k dispozici 228 bytů. Součástí areálu bude také park, který oživí a ozelení obydlenou lokalitu.

„Areál budou tvořit čtyři různé typy domů, které se uspořádají do tří bloků kolem centrálního parku. Záměrem developera je uspokojit zájemce o moderní bydlení v Olomouci a vytvořit projekt, který bude odpovídat současným trendům a společenským potřebám,“ dodal Hlávka.

Při vzniku projektu podle developera byla jednou z priorit i ekologie a nízká energetická náročnost objektů. Zdrojem veškerého vytápění i chlazení je systém ekologických, až 120 metrů hlubokých, geotermálních vrtů osazených tepelnými čerpadly. V bytových jednotkách bude standardem podlahové topení, které lze rozšířit o progresivní stropní chlazení.

„Projekt sází na energetickou úspornost a nízké provozní náklady, což je v dnešní době rozhodující kritérium při nákupu rezidenčního bydlení,“ přiblížila Martina Horáková, která má na starosti prodej bytů v projektu.

Test cenového stropu

Podle odborníků na olomoucký realitní trh není pochyb, že si byty na poloostrově u Šantovky brzy najdou své vlastníky.

„O tom nepochybuji. První etapa se rozebere bez inzerce mezi VIP klientelu a do běžného trhu z této etapy moc nezbyde,“ reagoval již dříve Petr Korytar, ředitel Hanácké realitní kanceláře. „Cena bude vyšší. V Olomouci bude tento projekt testovat cenový strop,“ uvedl expert.

Jak Olomouckému deníku sdělil developer, ceny nejmenších bytů o dispozici 1+kk začínají na částce 3 miliony korun, 2+kk se bude prodávat od 4,8 milionu, 3+kk od 6,2 a největší byty o dispozici 4+kk pak od 11,1 milionu korun.

Stavba bytového komplexu Šantovka living v Olomouci, 17. 11. 2021
Šantovka Living se už staví, "ostrovní čtvrť" otestuje cenový strop v Olomouci