Zatímco podle původního projektu měla vzniknout Šantovka 2 jako přístavba současné Galerie Šantovka se čtyřmi nadzemními patry propojená se stávajícím obchodním centrem „pasáží“ nad tramvajovou tratí a vodním tokem, upravený záměr dotváří území naproti centra do podoby nové čtvrti.

„Na druhém břehu Mlýnského potoka, kde se dnes parkuje, by měla vzniknout celá řada nových budov, veřejné prostranství, přívětivý městský prostor se širokou škálou různých funkcí,“ přiblížil Richard Morávek, zakladatel skupiny Redstone a předseda správní rady Galerie Šantovka.

Nový záměr podle tvůrců zohledňuje poslední trendy soudobé architektury a urbanismu.

„Zákazníci mění své preference, modely chování i hodnotový systém,“ uvedl britský architekt Robert Bishop z atelieru StudioN, jenž navrhl podobu stávajícího centra Galerie Šantovka.

Představení projektu Šantovka District v OC Šantovka, 26 října 2023, Olomouc. Podnikatel Richard Morávek, zakladatel skupiny Redstone.Představení projektu Šantovka District v OC Šantovka, 26 října 2023. Investor a developer Richard Morávek, zakladatel skupiny Redstone.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Zatímco v minulosti podle architekta vznikaly retailové projekty v podobě velkých monofunkčních a monolitických budov zejména na periferiích měst s orientací na automobilovou dopravu, dnes je trend jiný.

„Naší filozofií je vytvářet místa pro lidi, příjemné městské prostředí se samostatnými budovami, živými ulicemi a náměstími,“ popisoval architekt, který je držitelem ocenění UNESCO za projekt Prado v Marseille.

Červen 2009. Demolice bývalého areálu Milo, chystání prostoru pro Šantovku
Šantovka otevřela před 10 lety. Jak se stavěla a šílenství při otevření

Lávky, náměstí i síť ulic

Představení projektu Šantovka District v OC Šantovka, 26 října 2023, Olomouc. Architekt Robert Bishop z atelieru StudioNArchitekt Robert Bishop z atelieru StudioNZdroj: Deník/Lukáš KaboňZákladním rysem upraveného projektu je podle investora jeho otevřenost a vzdušnost. Přes Mlýnský potok budou novou čtvrť se stávajícím obchodním centrem propojovat lávky, náměstí jako ústřední veřejné prostranství čtvrti doplní síť ulic s živým parterem.

Otevřené fasády podle tvůrců budou zvát do zastřešené ulice s možností celoročního provozu.

„Odstraníme bariéry mezi interiérem a exteriérem a propojíme všechny indoorové a outdoorové aktivity na principu konvergence,“ shrnul filozofii projektu Robert Bishop.

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v Olomouci
Jak se změní Olomouc? Tady je přehled chystaných staveb

Začátek příští rok a vše najednou

Výstavbu poslední etapy proměny území někdejšího browfieldu po chemičce Milo chce investor zahájit v příštím roce.

„V tuto chvíli máme povolenou přístavbu Šantovky. Půjdeme v podstatě do nějaké změny, na které pracujeme. Předpokládáme, že toto bychom mohli mít vyřešeno do pololetí příštího roku. Pak bychom mohli začít stavět. Stavět budeme najednou, ne po etapách,“ přiblížil Richard Morávek.

Stavba samotná by měla trvat zhruba dva roky. Investiční náklady společnost odhaduje na tři miliardy korun.

Plocha kde bude pokračovat výstavba Šantovka District.Plocha kde bude pokračovat výstavba Šantovka District.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Šantovka Tower? Jsme optimisté

Kromě nově představené Šantovky District a již budovaného bytového komplexu Šantovka Living investor počítá i s realizací výškové budovy Šantovka Tower.

„Dovolání pana ombudsmana nyní leží na Nejvyšším soudě a my netrpělivě čekáme na výsledek. Pořád jsme velcí optimisté a věříme tomu, že ten objekt tam bude stát,“ dodal Morávek.

Vizualizace upravené podoby Šantovka Tower
Šantovka Tower musí počkat na povolení. Žádosti ombudsmana soud vyhověl

Šantovka District

Vizualizace projektu Šantovka District.Vizualizace projektu Šantovka District.Zdroj: Redstone

Tato nová část naproti stávajícího obchodního centra má citlivě navázat na koryto Mlýnského potoka, na jehož břehu vytváří živé nábřeží, které umožní lidem přístup k vodě - Šantovka River.

K rozšíření nabídky kvalitní gastronomie v Olomouci podle investora přispěje část záměru nazvaná Šantovka Foodie se stylovými restauracemi a hospůdkami.

Ústředním veřejným prostranstvím nové čtvrti bude náměstí, které umožní pořádání nejrůznějších akcí v průběhu celého roku, například koncerty nebo veřejné bruslení – prostranství ponese název Šantovka Amfi.

Šantovka Mall má zase ozšířit nabídku obchodů a služeb.

V objektu s názvem Šantovka Hall najdou lidé polyfunkční sál inspirovaný pražským projektem Fórum Karlín, který nabídne prostory pro divadlo, muzikály, konference, výstavy nebo společenské akce.

Volnočasová zóna pro zábavu a různé aktivity pro všechny věkové skupiny, Šantovka Play, nabídne například lezecké stěny nebo trampolíny.

Počítá se také s výstavbou čtyřhvězdičkového hotelu řetězce AC Hotels by Marriott a součástí záměru je také rezidenční část Šantovka Apartments.

Skupina Redstone postaví v Olomouci hotel řetězce Marriott. Ilustrační foto.
Hotel řetězce Marriott vyroste v Olomouci, postaví jej developer Morávek

Rozsáhlý projekt zahrnuje i prostory pro kanceláře, podnikání a vzdělávací aktivity – Šantovka Workcenter.

Dominantou nové části města má být plánovaná výšková budova Šantovka Tower.

Zdroj: Redstone

Šantovka District v číslech:

Celková plocha: cca 3 hektary
Podzemní parkoviště: 740 míst
Multifunkční sál:
divadelní uspořádání max 750 míst
koncertní uspořádání cca 2000 míst
plesy 970 míst
konference přes 1000 osob
Předpokládané investiční náklady 3 miliardy korun

Zdroj: Redstone