Sanatorium s kapacitou 120 lůžek by mělo vyrůst na pozemcích o celkové výměře 1990 metrů čtverečních mezi ulicemi Rošického a Okružní. Lokalita se nachází nedaleko Fakultní nemocnice Olomouc.

„Chystáme výstavbu soukromého sanatoria, které nabídne dlouhodobou ošetřovatelskou péči určenou primárně pacientům v rekonvalescenci, po operacích, úrazech a těžkých onemocněních. Zdravotnické zařízení bude mít kapacitu asi 120 lůžek,“ přiblížil Petr Hlávka, mluvčí developerské a investiční společnosti Redstone, jejímž zakladatelem je olomoucký podnikatel Richard Morávek.

Skupina Redstone postaví v Olomouci hotel řetězce Marriott. Ilustrační foto.
Hotel řetězce Marriott vyroste v Olomouci, postaví jej developer Morávek

Sanatorium nabídne nadstandardní péči během stabilizace zdravotního stavu pacientů, aby se co nejdříve mohli vrátit do domácího prostředí. Součástí služeb bude nepřetržitá ošetřovatelská péče pod vedením lékaře a zkušeného zdravotnického personálu.

„Během léčby pacienta budou mimo lékařské a ošetřovatelské péče zajištěny také služby fyzioterapeuta, ergoterapeuta, logopeda, aktivizačních pracovníků nebo nutričního terapeuta,“ vyjmenovával Hlávka.

Velkým benefitem olomouckého zařízení bude možnost častějších návštěv pacientů jejich blízkými. Pacienti se budou moci uzdravovat přímo ve městě, kde žijí.

„Vypomůžeme tím Fakultní nemocnici Olomouc, která primárně řeší akutní péčí a na dlouhodobější zotavování pacientů nemá již tolik prostoru,“ sdělil mluvčí Hlávka.

V areálu bývalých vojenských opraven u Velkomoravské ulice v Olomouci finišují demolice, 8. února 2023
VIDEO: Obří haly u Velkomoravské jsou pryč. Demolice pro novou čtvrť skončila

Fakultka to vítá

Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík vítá otevření dalších lůžkových kapacit v ošetřovatelské péči přímo v krajském městě.

„Lůžka pro následnou péči, respektive ošetřovatelská lůžka, jsou v Olomouci velmi omezená. Fakultní nemocnice se neustále potýká s problémy nalezení vhodného lůžka následné péče po akutních hospitalizacích,“ potvrdil Havlík.

Vstřícnost okolních zařízení, hlavně Odborného léčebného ústavu v Pasece, je podle ředitele velká, nicméně i jejich možnosti jsou omezené. Navíc mnoho lidí v dnešní době nemá možnost jezdit za svými blízkými jednou nebo dvakrát týdně desítky kilometrů.

Pavilon B z roku 1896 známý jako Franz Josef ve FN Olomouc, 21. února 2023
Při demolici Franze Josefa objevili vzkaz budoucím generacím

Fakultní nemocnice před 5 lety otevřela 25 ošetřovatelských lůžek, což je podle ředitele Havlíka pro nemocnici a město Olomouc zcela nedostačující.

„Proto je pro naše občany dobrou zprávou, že se nyní připravuje otevření dalších kapacit. Na spolupráci s nimi se upřímně těším a věřím, že budou poskytovat kvalitní zdravotní péči,“ dodal Roman Havlík.

Rozpadající se tribuna u sokolovny u olomoucké tržnice mizí. Vlastník plánuje zásadní proměnu území, 26. května 2022
U sokolovny bourají starou tribunu. Developer Morávek tam chystá proměnu

Začátek stavby? Do léta

Investorem a zároveň vlastníkem objektu v Neředíně bude společnost Redstone Power, provozovatelem nového sanatoria pak bude společnost Senatorium Olomouc ze skupiny PHF Senatorium. Ta provozuje tři zařízení stejného typu a další dvě jsou ve výstavbě, takže má s poskytováním tohoto typu péče zkušenosti a dokáže zajistit kvalitní odborné zázemí.

Areál bývalé dětské ozdravovny se speleoterapií ve Vojtěchově, červenec 2022
Developer Morávek chystá proměnu bývalé ozdravovny ve Vojtěchově

Podle mluvčího skupiny Redstone by se sanatorium mělo začít stavět už velmi brzy.

„Aktuálně jsme ve fázi dokončování projektu a připravujeme se již na samotnou realizaci. Předpokládáme, že výstavbu zahájíme v první polovině letošního roku,“ upřesnil Petr Hlávka.

Podnikatel Richard Morávek stojí v Olomouci za řadou velkých developerských projektů. Patří mezi ně obchodní centrum Šantovka, nový administrativní komplex na Envelopě či chystaná výstavba nové čtvrti na místě bývalých armádních skladů u Velkomoravské ulice.