Na konci minulého týdne po stromu v památkově chráněné aleji zůstal jen pařez, ten by ale silničáři měli také již brzy odstranit.
V minulých letech si tato místa při tragických nehodách vyžádala životy celkem šesti lidí. Strom totiž rostl blízko výjezdu ze zatáčky, a pokud jel řidič příliš rychle, stál mu přímo v cestě.
Olomoucký dopravní inspektorát si proto speciálně nechal vyhodnotit nebezpečnost úseku v okolí zatáčky a památkově chráněného stromu.
„Jsme rádi, že se nám podařilo město přesvědčit, aby strom nechalo pokácet. Riziko tragických nehod by tak mělo být významně sníženo. Ředitelství silnic a dálnic už přislíbilo odfrézovat i zbylý pařez co nejdříve,“ uvedl vedoucí Dopravního inspektorátu v Olomouci Oldřich Novotný.
Magistrát po analýze Dopravního inspektorátu vyzval Národní památkový ústav, aby takové řešení odborně posoudilo. Nejednalo se při tom jen o strom nechvalně proslulý tragickou nehodou. Památkáři se zabývali také stavem dalšího stromu situovanému blíže ke Chválkovicím.
„Při vypracovávání posudku vyšlo najevo, že stromy jsou již ve velmi špatném stavu, proto jsme svolili k jejich likvidaci. Ve svém stanovisku jsem ale doporučil, aby byly na místě vysazené nové mladé stromy. Zda mé doporučení přijme je už na magistrátu,“ uvedl Jozef Laššák z Národního památkového ústavu v Olomouci.
S rozdílnými pohledy památkového ústavu a dopravních policistů má své zkušenosti také Novotný: „Památkaři bojují samozřejmě za každý strom, který tam vysadili. To je pochopitelné. Požadovali také jiná řešení, jako snížení rychlosti, nebo změnu dopravního značení. Například na náledí ale takové úpravy nepomohou, ze zatáčky tam může vyletět každý,“ vysvětlil.
Svůj hlas můžete vyjádřit v anketě v pravém sloupci na této straně nebo svůj názor připojit v diskuzi pod článkem.