Ve hře je přitom ještě razantnější zásah – vykácení aleje stromů, které cestu lemují.

Policie přitom příčinu nehody nezná. „Okolnosti nehody jsou stále předmětem vyšetřování,“ sdělila olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Je však téměř jisté, že za tragédií je příliš rychlá jízda, dvě auta před nehodou závodila. Policisté slibují, že vypracují studii, na základě které by mohli doporučit změnu dopravního značení nebo snížení rychlosti v tomto úseku.

Lidé, kteří v Samotiškách bydlí nebo sem denně dojíždějí, se změnou dopravního značení souhlasí.

„Na té silnici je určitě povolená rychlost. Kdyby ji řidiči nepřekračovali, tak by nehod nemuselo být tolik. Léta jsem tudy jezdil na motorce i autem. Všichni říkají, že zatáčka vynáší, ale když se jede tak, jak se jet má, tak jsem ten pocit neměl. Musí se jezdit rozumně a asi by to chtělo dát tam nějaké omezení rychlosti a dodržovat ho,“ uvedl Vladimír Štěpánek z Olomouce.

S tím rozhodně souhlasí i Josef Tomeček z Opavy, který přijel do Samotišek na návštěvu rodiny. „Na té silnici by určitě mělo být nějaké omezení rychlosti, ale nutná je také sebekázeň řidičů,“ uvedl.

Ve hře je ale i vykácení aleje nebo posunutí alespoň o metr, aby se předešlo dalším neštěstím. To by ale bylo velmi drahé řešení, a zřejmě i stěží průchodné přes ochránce přírody.

„Kácely se tam stromy, které byly staré, a vysazovaly se stromy nové. Proč se ale nedaly nové stromy až za příkop? Už se nepočítalo s tím, aby se silnice rozšířila. Přitom provoz na silnici byl a je stále větší. Snad by se tak nehodám alespoň trochu zabránilo,“ uvedla Helena Burešová, která do Samotišek přijela za synem.

Ale i ona dodává, že ani samotní řidiči leckdy nedodržují předepsanou rychlost a tím si o neštěstí koledují.

Úřady přitom už jednou v Samotiškách vyhověly doporučení policie a na místě křižovatky, kde se odehrála jedna z nejtragičtějších nehod v regionu, vznikl kruhový objezd. Před čtyřmi roky nedal na této křižovatce přednost řidič, který se pak srazil s druhým vozem. Nehoda si tehdy vyžádala čtyři mrtvé.

„Že se tady udělal kruhový úsek, to hodně pomohlo. Protože i když tady byla stopka, tak každý druhý nezastavil,“ dodal Štěpánek.

Anketa: Je úsek u Samotišek nebezpečný?

Robert Knill, 34, informatik, Samotišky

Rozhodně. Celá ta silnice je hodně úzká. Je třeba dobře, že tam bude cyklostezka. Objíždět cyklisty je teď hodně nebezpečné.

Jiří Bureš, 72, důchodce, Olomouc

Ano. To dělají ty stromy. Protože kdyby se vykácely, mohly se posunout o metr dál. Dřív se vykládalo, že se udělají příkopy, a nic se neudělalo.

Zdena Koldová, 58 , psycholožka, Samotišky

Určitě. My jí říkáme silnice smrti. Možná by se tam mělo udělat nějaké dopravní značení. Ta zatáčka trochu vynáší, jezdím tam každý den.

Věra Janištová, 50, kuchařka, Bělkovice

Myslím si, že se jezdí moc rychle. Je to hrozné, ale snad tam řidiči ty stromy vidí nebo to, že silnice je úzká. Madí si nedají pozor a nedají si říct.

Související články:

Tragédie u Samotišek spojila na mši desítky lidí

Upraví silničáři tragické místo?

Mohlo tragédii u Samotíšek zabránit značení?

Slzy a smutek po obětech nehody. A plamínky svíček

Tragédie: Čtyři mladí lidé zemřeli po havárii u Samotišek