„Klapat chodíme každý rok, a to ve dvou skupinách: Dolňáci a Horňáci,“ popisoval pravidla hlasité velikonoční obchůzky Jan Zaoral, vedoucí početné skupiny klapačů – kaprál.

Dolňáci a Horňáci mají rozdělené rajóny. Tak trochu si konkurují. Dokonce spolu svádějí „bitvy“. „Kluky to víc baví,“ usmál se kaprál Dolňáků.

Ježíškovy Matičky - velikonoční zvyk z Olomoucka. Průvod z Bělkovic - Lašťan do Dolan
Průvodce Velikonocemi: co je Bílá sobota, proč se koupe venku a chodí klapači

Tyto souboje spočívají ve vzájemných náletech se sáčky naplněnými vodou. O Velikonocích nemohou chybět ani vajíčka. „Taky se krade koza – to je tato velká řehtačka,“ ukázal dřevěný nástroj s kolečkem.

Klapači vyrážejí na Zelený čtvrtek, jak zmlknou zvony v bazilice Navštívení Panny Marie. Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista a jeho smrt na Kalvárii, obcházejí obec v šest, v poledne, ve tři hodiny a v šest večer.

„Ve tři hodiny vybíráme - za to, že lidem zvoníme místo zvonů,“ vysvětloval kaprál, že klapači si vydělají drobnou odměnu, kterou si následně rozdělí podle účasti a jestli jde klapač s kladívkem nebo těžší kozou.

Velikonoční „řehtání“ patří v Samotiškách mezi oblíbené a letité tradice.

Křížová cesta v Mladějovicích z druhé poloviny 19. století. Sněhobílé kapličky na kopci jsou vidět zdaleka. Jedná se současně o pozoruhodné vyhlídkové místo, které nabízí pohledy na širou Hanou i vrcholky Jeseníků
Křížové cesty okolo Olomouce. Vydejte se na magická místa s úchvatným výhledem