DevatenáctiletéhoVojtěcha Smitalaa pětadvacetiletého Radka Gábu znaly celé Bystročice.Spolu s nimi zemřely i dvě dívky ze Slavonína -
sedmnáctiletá Zuzana Staňkováa patnáctiletá Lucie Macháňová, kterédo Bystročic denně docházely do jezdeckého oddílu Equus.

„Lucka sem chodila přímo ze školy, málem by tady i spala,“ řekl šéf oddílu Miloš Rozehnal.

Právě ona měla ještě alespoň naději, když ji do nemocnice dovezli s mnohočetnými zraněními. Ani náročná operace ji nakonec život nezachránila. Své kamarády přežila jen o 14 hodin.

Ve středuměly dívky osedlat své koně a vydat se na Štěpánskou jízdu. I koně poznali, že se něco děje a vycítili smutek. Podle Rozehnala byli nezvykle klidní.

„Je to strašné a nikdo jim už život nevrátí. Lucka měla příští rok dokonce začít jezdit závody. Byla nejlepší,“ dodal se slzami v očích.

Auta prý vyrazila z Bystročic kolem deváté večer. Havarovala za tři hodiny.

„Ty kluky jsem znal, vyrůstali jsme spolu. Dokonce jsme spolu jezdili autem,“ uvedl dvacetiletý Zdeněk Juřica.

„Na půlnoční mši s nimi měla jet i má sestra. Když na to pomyslím, mám husí kůži. Naštěstí nejela,“ tvrdila ještě dnes roztřeseným hlasem mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Alej vedoucí na Svatý Kopeček je po obnově osázena mladými stromky. Za osudnou pravotočivou zatáčkou je po levé straně jen jediný statný strom. Osudný. Dnes je obložen svíčkami, vedle něj je dřevěný kříž se jménem Zuzanky.

Auta zde jedou pomalu, přibržďují, lidé v nich se rozhlížejí a gestikulují. Občas některé z nich zastaví a přijdou mladí lidé s svíčkami.

„Znali jsme Vojtu Smitala, dělali jsme spolu, jsme klempíři,“ tvrdili mladíci. Jeden se představil pouze přezdívkou Brut, druhý jako Zdeněk. Třetí znal i dívky.

„Vojta byl jedinečný týpek, takový samorost, je ho velká škoda,“ řekl Brut. Příští rok si chce dělat řidičák. Jezdit chce raději pomalu.

Podobnou tragédii zažila obec Bystročice v krátké době už potřetí. Před čtyřmi lety zahynuli v autě čtyři mladí lidé, kteří se vraceli domů ze zábavy z Olšan.

Rok nato smetl nepozorný řidič auto s třemi bystročickými muži ve věku kolem třiceti let na silnici mezi Šternberkem a Olomoucí. Někteří místní to začínají považovat za prokletí.

Podobně je na tom obec Samotišky ležící pod Svatým Kopečkem. V lednu 2004 zde zahynuli čtyři mladíci. Do jejich škodovky vrazil řidič Octavie, který jim nedal přednost na křižovatce na konci aleje, kde se vjíždí do obce.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika