Mrkev za devět, rajčata za dvanáct, cibule a petržel za patnáct. Ne jeden kus, ale kilogram zdravé zeleniny. Tak vypadá letošní ceník největšího samosběru zeleniny na Hané, který ve středu 23. srpna propukne ve Vojnicích u Olomouce.

Samosběr ve Vojnicích - otevírací doba a aktuální info ZDE

Sobota dopoledne patřila místním a pomocníkům pěstitele, kterých si přišly pro zeleninu stovky. Ladislav Kašpar ujišťuje, že mrkve, petržele, cibule i melounů je dostatek.

V centru Olomouce otevřel Asado grill -  jedinečná restaurace s otevřeným ohněm.
Olomouc jako centrum špičkové gastronomie. U náměstí otevřel nový podnik s ohněm

„Dnešek patřil místním. Chci jim vyjít vstříc a odškodnit je za to, že několik dní v roce musejí strpět velkou dopravní zátěž a zácpy na příjezdových komunikacích,“ vysvětloval pěstitel a zastupitel obce Ladislav Kašpar.

„Samozřejmě přijeli i ti, které jsem na sobotu nezval, ale lidé si to mezi sebou řekli, síla internetu je mocná. O to více mě to mrzí vůči ostatním zákazníkům, kteří respektují, že samosběr oficiálně začíná ve středu 23. srpna, velice si jich za to vážím,“ vysvětloval počáteční sobotní nápor a komplikace na hlavní příjezdové cestě do vsi.

Majitel litovelské pekárny Aleš Hubáček (vlevo) se zachráncem výrobny Jakubem Semlerem. Na snímku hit - zapečený rohlík s párkem, nejvíce se prodává varianta s kečupem a sýrem.
Konec tradiční pekárny v Litovli vyvolal poprask na sítích. Našel se zachránce

Podle pěstitele je zeleniny dostatek a na první den chystá organizační změny, aby nevznikaly kolapsové situace. Navýšil i počet pokladen.

„Ve středu od 9:00 se bude sklízet současně na třech lokalitách. K dispozici bude sedm pokladen,“ vyjmenovával přípravy na den D.

Pěstitel Ladislav Kašpar, který na poli ve Vojnicích u Olomouce organizuje samosběr zeleniny, 30. srpna 2021
Krádeže i útok na samosběru. Děs! Ale primitivové mě neodradí, říká pěstitel

Ceny vyšší, ale pořád příznivé

Ceny budou opět velmi příznivé. Vlivem škod způsobených hraboši je však pěstitel musel ve srovnání se samosběrem zeleniny v posledních letech navýšit.

„Ještě počátkem července jsem věřil, že to nehrozí a ceny zůstanou téměř stejné. Porosty byly nádherné. Se začátkem žní se však škůdci přestěhovali do zeleného a začalo to. Hrabošů je letos neskutečné množství. Zákazník si však v rámci samosběru na poli vybere kvalitu, jakou on chce,“ uvedl Ladislav Kašpar, který v těchto dnech vyřizuje až 200 telefonátů denně.

„Ano, ve středu přijeďte, všeho bude dost. I počasí by mělo přát,“ opakoval dokola zákazníkům, kterých se do Vojnic každoročně sjíždějí tisíce. Někteří ujedou přes 100 kilometrů.

Mladí farmáři v Olomouci otevřeli samoobslužný stánek s čerstvou zeleninou bez chemie. Denně jsou v nabídce i vejce nebo květiny. Platí se do kasičky.
Farmáři v Olomouci otevřeli sámošku s čerstvou zeleninou. Platí se do kasičky

Zdražení o 30 %

Cena zeleniny v obchodech je v porovnání s loňskem i po zahájení sklizně na tuzemských polích velkopěstitelů stále vysoká. I když tempo meziroční inflace celkově v České republice v červenci zmírnilo, zelenina podle Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 29 procent.

Jak již dříve pro Olomoucký deník hodnotil agrární analytik Petr Havel ani situace v největších pěstitelských zemích nenahrává tomu, že by měla konkrétně cena cibule výrazně klesat.

Cestou, jak si vytvořit zásoby kvalitní zeleniny za dobrou cenu, mohou být podle experta Havla právě samosběry. „Tyto příležitosti jsou a bude jich přibývat. Část spotřebitelů má hluboko do kapsy a je to výhodný způsob, jak získat zdravý produkt,“ uvedl.

Cibule byla ve středu 19. července k mání na olomoucké tržnici za neuvěřitelných 50 korun kilogram.
Cibule v Olomouci i za 50 Kč! Na samosběru je za pětinu a v nejvyšší kvalitě

Ceník samosběru zeleniny ve Vojnicích v roce 2023

(Kč za jeden kilogram)

mrkev - 9

petržel - 15

červená řepa - 9

cibule - 15 (žlutá, červená, oválná)

dýně goliáš - 9

dýně ostatní - 15 (hokkaido, muškátová, máslová, halloween)

cuketa - 9

patizony - 9

rajčata - 12

vodní meloun - 12

zelí - 15