„Chceme hlavně cibuli. Pár pytlů si vezmeme. Když v obchodě stojí devatenáct korun a tady čtyři? To se vyplatí. Navíc z loňského samosběru nám vydržela až do letošního července. Je to kvalita,“ hodnotili matka a syn, kteří dorazili z Lipníka nad Bečvou.

Na pole u Vojnic přijeli mezi prvními. „Taky potřebujeme mrkev a petržel. Vloni byla mrkev obrovská, letos vypadá taky pěkně,“ měřili okem kořenovou zeleninu, která se pěstiteli letos skutečně vydařila.

VIDEO: První den samosběru na poli ve Vojnicích

Zdroj: DENÍK/Daniela Tauberová

Šílenost, někteří byli agresivní

Začátek samosběru zeleniny ohlásil Ladislav Kašpar na 9:00. Už před osmou hodinou lemovaly pole desítky aut. Zákazníci s prázdnými bednami se netrpělivě rozhlíželi, kdy je už můžou začít plnit.

„Jdeme na to! Na druhé straně pole už začali,“ zavelel v 8:00 jeden ze zákazníků a první zájemci se vrhli na cibuli. „Teď už to nezastavíte,“ kroutil hlavou muž, jenž se chvíli zdráhal, ale pak taky vykročil pro cibuli.

Nová provozovna McDonald’s vyrůstá u dálnice D35 u Litovle-Unčovic, 24. srpna 2021
Nový "Mekáč" za Olomoucí už se rýsuje

Podle pěstitele Ladislava Kašpara nebylo možné zákazníkům zabránit, aby hodinu počkali. Pokladny ani váhy ještě nebyly komplet na místě.

„Je to šílenost, přitom zeleniny je dostatek. Někteří lidé se chovali agresivně, byli netrpěliví, aby se i na ně dostalo. Věříme, že se to v dalších dnech uklidní. První den je vždycky nejhorší,“ hodnotil start samosběru.

Modernizovaná trať 290, úsek Šternberk-Uničov, 23. srpna 2021
Na moderní trať do Uničova brzy vyjedou vlaky. Takto teď vypadá

Přijeli z Moravy i Čech

Zájemců je letos podle něj více než vloni. Auty plnili i přilehlá pole, jejichž část mohli organizátoři samosběru využít jako parkoviště. Přijeli lidé z celé Moravy i z Čech. Počasí navíc první den samosběru přálo.

„Sklizeň potrvá do poloviny září, kdy se začne trhat zelí,“ zval všechny zájemce o čerstvou zeleninu bez chemie.

Kromě cibule, té celkem tři druhy, mrkve a petržele nabízí pěstitel k samosběru červenou řepu, dýně, rajčata a kukuřici.

Letos se premiérově u Vojnic sklízí z 1,5 hektaru i meloun vodní. „Vloni byla velká poptávka, hlavně rodiny s dětmi se zajímaly o melouny. Vydařily se. Jsou sladké a šťavnaté,“ lákal Ladislav Kašpar.

Stavba Kauflandu na Tabulovém vrchu v Olomouci, 20. srpna 2021
Nový Kaufland v Olomouci už dostává finální vzhled. Jak se vám líbí?

Samosběr ve Vojnicích - cena za kilogram

mrkev 4 Kč
petržel 8 Kč
žlutá cibule 6 Kč
červená cibule 7 Kč
oválná cibule 8 Kč
zelí 7 Kč
červená řepa 5 Kč
dýně hokaido 8 Kč
rajčata 8 Kč
kukuřice 5 Kč
melouny 8 Kč
zelí 8 Kč