Přestávka potrvá až do začátku září, protože jak sám přiznává, z dramatických okamžiků, které se odehrály, se nejprve musí vzpamatovat.

Pěstitel Ladislav Kašpar nabízí lidem přímo z pole čerstvou zeleninu za velmi příznivé ceny. Kilo mrkve stojí jen devět korun, za rajčata lidé zaplatí dvanáct, cibule a petržel stojí patnáct korun.

Jenže to, co nastalo po zahájení samosběru ve Vojnicích, připomínalo spíše staré dobré pořekadlo „za dobrotu na žebrotu“.

"Musíme se z toho nějak posbírat"

Kvůli náporu milovníků zeleniny, kteří vzali pole útokem, zkolabovala doprava a situaci museli řešit policisté.

„Museli jsme samosběr přerušit, i po dohodě s policií, protože je potřeba vyhrocenou atmosféru nejprve uklidnit. Trpěla tím veřejná doprava, ten nápor byl neskutečný a překročilo to všechny naše možnosti - a to si myslím, že jsme odolní a zvyklí. Musíme se z toho nějak posbírat,“ líčí pěstitel Ladislav Kašpar.

Při samosběru zeleniny se bohužel u některých projevila lidská hamižnost.

„Dorazilo odhadem kolem šesti tisíc lidí, možná i více, takže se to logicky nedalo organizačně zvládnout. Své udělala i ta vedra. Někteří zákazníci si zkrátka řekli, že když už si tu zeleninu nasbírali, tak si ji vezmou domů. Protože příležitost dělá zloděje, odešli někteří bez placení. Lidé byli hádaví, sobečtější, třeba před pěti lety byla ta solidarita úplně někde jinde,“ řekl s tím, že do budoucna zvažuje, jakou cestou se vydat.

„Musíme systém zjednodušit, vymyslet logistiku tak, aby k podobným situacím nedocházelo,“ zmínil.

Manželé Kašparovi už o přerušení samosběru informovali na webu i na facebooku.

Silnice mezi Ústínem a Vojnicemi je kvůli samosběru uzavřena, středa 23. srpna 2023.
Kvůli samosběru ve Vojnicích zkolabovala doprava. Situaci řešili policisté

„Z organizačních důvodů a nepředpokládané extrémní situace, ke které došlo při zahájení, samosběr na tento týden přerušujeme. Otevřeno bude až 2. a 3. září, v době od 9 do 18 hodin,“ informovali.

V nabídce zůstávají dýně hokaido a goliáš, rajčata, patizony, mrkev a petržel. 

Samosběr zeleniny ve Vojnicích 2023. Sobota patřila místním a spolupracovníkům pěstitele, ve středu 23. srpna propukne naplno
Největší samosběr zeleniny na Hané je tady. Kdy to u Olomouce vypukne a za kolik