„Máme ranou odrůdu, která už je plnohodnotná, krásně červená, připravená ke sběru. Ve výborné kvalitě,“ lákal slavonínský pěstitel Jan Dostál.

Samosběr bude probíhat v souladu s opatřeními proti šíření koronavirové nákazy. Sběračům budou přiděleny řádky jahod tak, aby byly dodrženy rozestupy. Na poli bude k dispozici dezinfekce a jednorázové rukavice.

Zákazníci by se měli vybavit vlastními nádobami na ovoce. Kdo zapomene, může si ve stánku na poli zakoupit košík.

„Mezi řádky jsme položili slámu, jak jsou zákazníci zvyklí. Zaručujeme čistotu plodů,“ připomněl Dostál.

Jahody ve Slavoníně letos zdražovat nebudou. Pěstitelé se rozhodli ponechat cenu na loňské úrovni. Kilogram vybraných plodů si lidé odnesou za 65 korun.

„Ceny potravin, ovoce, zeleniny jdou nahoru, ale my jsme se rozhodli, že zdražovat nebudeme a lidem nabídneme cenné vitaminy za loňskou cenu," uvedl Jan Dostál.

Pěstitelé se na jaře potýkali se suchem, které napáchalo škody na porostech jahodníku. „Déšť v posledních dnech přišel za pět minut dvanáct. Další déšť hlásí meteorologové na neděli. V příštím týdnu bude přes dvacet stupňů. Pro dozrávání ovoce ideální podmínky,“ dodal.

Jahodárna Skrbeň již finišuje s přípravami na samosběr, který zahájí v průběhu příštího týdne.

„Přesný termín ještě upřesníme, ale už nyní se na vás moc těšíme,“ vzkazují pěstitelé jahod ze Skrbeně a ujišťují, že ceny budou opět příznivé.