„Podívejte, jak jsou krásné. A ochutnal jsem: výborné!“ chválil vyzrálé plody pan Pavel z Olomouce. Na samosběr jezdí do Slavonína podle svých slov každoročně. „Jahody zamrazíme a máme ovoce na celou zimu,“ usmíval se sympatický senior, když v sobotu po osmé hodině mířil s plnou bedýnkou k pokladně. „Ještě určitě přijedu,“ mával.

Slavnostní otevření olomoucké náplavky, 10. června 2023
VIDEO: Na olomoucké náplavce to žilo. Hrála muzika, otevřely stánky

Start letošní sklizně vypadá podle majitele plantáže velice dobře. „Počasí přeje, včera nám zapršelo 17 milimetrů. Můžeme se těšit až do začátku července na sklizeň krásných jahod,“ zval v sobotu dopoledne vyznavače samosběru Jan Dostál, který patří mezi největší pěstitele jahod v Olomouckém kraji.

Zájem o vlastnoručně natrhané jahody je podle něj letos opět větší než předchozí rok. „Asi o dvacet procent. Jahody jsou krásné, je jich dostatek. Máme je podestlané slámou, takže se lidé nemusejí obávat uklouznutí nebo že by jahody byly špinavé,“ vysvětloval pěstitel.

Souprava RegioPanter Českých drah. Ilustrační foto
Nové rychlospoje vyjedou mezi Olomoucí a Uničovem, o víkendu se mění jízdní řád

Na pozemcích o celkové výměře 6,5 hektaru pěstuje celkem sedm odrůd. Aktuálně je k samosběru největší tahák plantáže. „Dozrává Rumba. Jsou to největší a nejkrásnější jahody, co tady máme. Zhruba za týden začnou dozrávat i pozdní odrůdy, které budou velikostně stejné,“ lákal milovníky jahod.

Sklizeň ovoce je sice na samotném začátku, ale podle Dostála to letos ve Slavoníně vypadá na nadprůměrnou úrodu. „Nemám co vytknout. Zatím naprostá spokojenost,“ usmíval se pěstitel.

Ceny meziročně nezvedal. Jahody jsou zde k mání už třetí sezonu za 75 korun kilogram.

Přehled plantáží se samosběrem jahod v Olomouckém kraj

Olomouc-Slavonín
Samosběr zahájen
Cena 75 Kč/kg
jahodarny.cz/slavonin/

Skrbeň
Samosběr zahájen
Cena 75 Kč/kg
jahodyolomouc.cz

Prostějov
Samosběr zahájen
Cena 75 Kč/kg
jahodarny.cz/prostejov/

Bochoř
Samosběr zahájen
Cena 65 Kč/kg
farmamestankovi.cz

Javorník
První samosběr proběhne v úterý 13. června
jahodovyweb.cz/jahodarna-hamberk-javornik/