„Sklizeň začne určitě opožděně kvůli postupnému nárůstu teplot, kdy bylo hodně chladné jaro,“ sdělil Jan Dostál, který patří mezi největší pěstitele jahod v Olomouckém kraji.

Začátek samosběru ovoce odhaduje na polovinu června. Starosti teď dělá pěstiteli přetrvávající sucho.

„Skoro vůbec neprší. Před půl měsícem nám tady spadlo nějakých 19 milimetrů srážek, ale byl silný vítr, sluníčko. Zem je vyprahlá, hloubková vlhkost není téměř žádná. Čekám na déšť,“ popisoval.

Pěstitel Ladislav Kašpar z Těšetic-Vojnic letos opět nabídne samosběr kvalitní zeleniny za pár korun. Chystá řadu novinek, 12. dubna 2022
Samosběr zeleniny u Olomouce bude! Za pár korun, vylepšený a s novinkami

Jahody kvetou a začínají se zelenat, vytvářet plody. Vláhu budou potřebovat nejvíce. „Voda není. Ani v předpovědi v horizontu týdne, týdne a půl,“ poznamenal Jan Dostál.

Ve Slavoníně zkouší pěstitel alespoň část plantáže zavlažit, aby letošní úroda byla celkově pěkná. Testuje metody, které se ukážou jako nejvýhodnější v dané lokalitě. „Máme úseky, kde dáváme kapkové závlahy, a sledujeme rozdíly. Kapénková závlaha však nikdy nenahradí vydatný déšť,“ dodal.

Letos budou lidé sbírat plody ze šesti hektarů jahodníků. Celkem nabídne ke sklizni pět odrůd, které budou v průběhu jednoho měsíce postupně nakvétat a zrát. Zákazníci se mohou těšit například na Rumbu nebo Honeoyoeku, kterou ve Slavoníně obnovili po několika letech.

„Je to kanadská jahoda, velice oblíbená, které se tady daří. Raná odrůda, ale musí se rychle otrhat, protože velice rychle přezrává. Chuťově je výborná. Pokud si chce někdo udělat opravdu vynikající marmeládu, doporučuji tuto odrůdu,“ lákal pěstitel milovníky jahod.

Nedvězí. Náves s autobusovou zastávkou
Cyklostezka z Nedvězí do Slavonína už se chystá, v plánuje je i zelený prstenec

Na letošní sezonu připravuje nové parkoviště pro motorizované návštěvníky a na okraji plantáže vybuduje vyžití pro děti v podobě skluzavky, trampolíny nebo vrbové chýše.

„Snažíme se to tady zákazníkům zpříjemnit každým rokem více a více, aby je to tady bavilo,“ uvedl Jan Dostál.

Cena za kilogram vlastnoručně nasbíraných jahod se podle pěstitele v porovnání s loňským rokem nezvýší, přestože vstupy šly nahoru.

„Zdražení nechystáme. Chceme udělat vše pro to, abychom zůstali na loňských cenách a zákazníci byli maximálně spokojení,“ vzkázal zájemcům o samosběr, o který je každoročně značný zájem a na plantáž se sjíždějí lidé ze širokého okolí.