„Česnek vypadá pěkně, některý je sice menší, ale za ty peníze? Vezmeme dvacet kilo, bez česneku se v kuchyni neobejdu,“ usmívala se Milada Janíčková z Boskovic, když na poli skládala česnek do přepravky.

Manželé Vinklerovi přijeli z Otrokovic. „Vyplatí se nám to. Jsou větší i menší palice, ale celkově česnek vypadá dobře. Kolem Brna, na Vysočině nebo na Zlínsku, všude stojí čerstvý česnek s natí sto dvacet korun i více. Padesát korun? Neskutečná cena,“ pochvalovali si manželé.

Samosběr jahod v Olomouci-Slavoníně. Ilustrační foto
Samosběr na Olomoucku zlevnil. Jahody jsou jako med

K samosběru nabídl pěstitel Unikát, jak se jmenuje česká fialová odrůda paličáku příjemně ostré chuti. Kvůli tomu, že palice jsou rozdílné velikosti a že česnek letos nabízí k samosběru poprvé, nasadil Ladislav Kašpar zaváděcí cenu.

„Česnek je dobrý, silné chuti. Ale sázel jsem ho až ke konci ledna a do bahna. Který se zatlačil, je menší. Tomu odpovídá cena,“ vysvětloval pěstitel.

Samosběr česneku nakonec zahájil o pár dní dříve než původně předpokládal. Zejména kvůli vývoji počasí. Zájem byl i tak obrovský. Někteří lidé přijeli už hodinu před devátou, avizovaným startem samosběru. Ujeli i desítky kilometrů. Další zájemci od rána telefonovali, aby se ujistili, zda už je česnek k mání.

„Ano, už jsme začali. Lidí je opravdu hodně. Byl bych nerad, abyste jel zbytečně. Dnes může být vyprodáno,“ vysvětloval Ladislav Kašpar do telefonu čtyřicet minut po začátku samosběru. Mobil zvonil neustále. „Tento pán byl z Vítkova, ale volali i z Čech,“ líčil po posledním hovoru.

Pěstitel Ladislav Kašpar, který na poli ve Vojnicích u Olomouce organizuje samosběr zeleniny, 30. srpna 2021
Krádeže i útok na samosběru. Děs! Ale primitivové mě neodradí, říká pěstitel

Na srpen chystá pěstitel samosběr ostatní zeleniny. K dispozici bude veškerý sortiment jako vloni. Sbírat by se mělo začít kolem 25. srpna. „Lepší porosty jsme nikdy neměli,“ rozhlížel se pěstitel spokojeně po pozemcích s ostatní zeleninou. Budou i melouny, a to ještě větší výměra než vloni.

Samosběr česneku chystá na Olomoucku také farma Blatec. Propuknout by měl 7. července v 8 hodin.