„Ano, je to naše ‚celebrita‘ - všichni se u ní fotí,“ poznamenal Martin Vyhlídal, předseda spolku Nové Javoříčko, k dřevěné soše barmanky, která nově vítá návštěvníky nedávno otevřeného samoobslužného Zahradního baru a okrasné zahrady.

Netuctový bar fungoval v provizoriu od konce minulého roku a nyní, kdy se podařilo dodělat poslední úpravy, se provozovatelé rozhodli uspořádat jeho slavnostní otevření.

„Hostům nabídneme drinky: děti a junioři , kteří k nám dojdou véšlapem nebo na kole, dostanou nealko verzi zdarma. Ostatní za velmi atraktivní cenu. Budeme i soutěžit o barové ceny. Platba samozřejmě do kasičky nebo přes QR,“ přiblížil spolek program - začíná v 11:00 a končí po vypití zásob.

V okrasné zahradě najdou návštěvníci miniatury lokálních staveb. K vidění je původní javoříčská škola, správní budova nebo vchod do Javoříčských jeskyní.

„Nejvíce si lidé fotí hrad Bouzov,“ podotkl předseda spolku. „Autorem je náš kamarád, který vyrábí kulisy pro divadla. Do budoucna, pokud se bude dařit, bychom chtěli soubor staveb rozšiřovat o další, nabízí se Mírov a Úsov,“ dodal Martin Vyhlídal.

Ice box na léto

Do baru s nabídkou nápojů, pochutin či grilem pořídili provozovatelé na léto „ice box“. „Denně bude plný ledu, aby ochlazoval nápoje v letních dnech,“ zval předseda výletníky k příjemné zastávce v Javoříčku.

Ceny jsou v Zahradním baru lidové, například káva přijde na 25 korun a za pivo hosté zaplatí 35 korun.

Vybudování atraktivní osvěžovny s posezením v Javoříčku ocenilo i vedení obce Luká, pod kterou Javoříčko spadá.

„Jsme vyhledávaným cílem a lidé díky tomu najdou zázemí a možnost občerstvení i v době, kdy je uzavřené bistro. Tuto aktivitu jsme jedině přivítali,“ hodnotil nedávno starosta Luké Jan Burian.

Javoříčko každoročně navštíví 60 až 80 tisíc turistů. Lidé přijíždějí na prohlídku jeskyní s bohatou krápníkovou výzdobou nebo si vyšlápnout po naučné stezce Špraněk či do širšího okolí s pohádkovým hradem Bouzov.

Řada lidí také míří do Javoříčka kvůli tomu, aby zde uctila památku obětí druhé světové války a připomněla si hrůzy, které zažívali ve vypálené obci tehdejší obyvatelé. Pro tragický osud v posledních dnech války bývá Javoříčko nazýváno „moravské Lidice“.