Místnosti uvnitř v budově mají téměř hotové omítky, vnitřní trakt zastřešuje nová, moderní, ocelová konstrukce tvořená skleněnými výplněmi. Práce pokračují v interiéru, kde jsou částečně hotové podlahy. Dokončuje se také fasáda.

Velká rekonstrukce bývalého šlechtického sídla rodu Salmů už pět let patří podnikateli Pavlu Binarovi, který jeden z největších domů v centru od města odkoupil za padesát jedna milionů korun. Rekonstrukce, která má po svém skončení nabídnout nebytové prostory, by měla být hotová do konce roku.

Na stavbě se pohybuje denně kolem dvou až třech desítek dělníků a také restaurátoři.

Stavební práce se dělají jak uvnitř objektu, tak se dokončují i fasády viditelné z Horního náměstí i dvou přilehlých ulic, Riegrovy a 28. října.

„Hotové jsou omítky, částečně i dlažba. Venkovní podoba by měla být dokončená do konce září tak, aby zvenku vše působilo jako hotová záležitost. Stavba bude samozřejmě pokračovat a vyvíjí se," uvedl Daniel Ludín, stavební dozor. Podle něj by měla být stavební činnost ukončená do konce roku.

Už nyní mohou kolemjdoucí sledovat proměnu, kterou zajistily nové barvy fasády, které jsou hotové na Horním náměstí.

„Výsledná podoba vznikla na základě sondážního průzkumu. Nacházelo se zde několik nátěrů, víme například, že za války byl palác zelený, byl však i zlatě okrový. Současní návštěvníci po dokončení uvidí fasády v podobě, jakou měly fasády v době pozdně barokní," uvedl Karel Žurek, který má na starosti památkově-historickou stránku rekonstrukce.

Šedou barvu, kterou doplňuje okrová a bíle zvýrazněné medailony, uvidí lidé také z obou přilehlých ulic. Opravovat se bude také část přízemí.

Nejen vzezření fasády ale vše, co se dělá na historickém objektu, který získal do soukromého vlastnictví před pěti lety za jedenapadesát milionů korun podnikatel Pavel Binar, pečlivě sledují památkáři. V minulosti se jim stalo trnem v oku například řešení zastřešení vnitřního traktu paláce.

Rekonstruovaný Salmův palác v Olomouci

Prosklenou pavučinou zastřešený dvůr Salmova paláce. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Vstup do dvora ze tří ulic

Po rozsáhlých jednáních nakonec mohli stavebníci dvůr zakrýt podle slov Ladína unikátním prvkem, který tvoří ocelová konstrukce se skleněnými výplněmi.

„Pan Binar celou dobu řešil využitelnost tohoto prostoru. V otevřené fázi je využití dvora omezené, proto se rozhodl pro zastřešení, což ovšem v vzhledem k historickému rázu objektu nebylo snadné. Po peripetiích a vyjednávání se podařilo najít kompromis. Tvar konstrukce je unikátní a zvláštní, nedávno dokonce vyšla v tematickém magazínu o stavebnictví," uvedl šéf stavebního dozoru.

Podle jeho slov je právě vhodně zvolený moderní prvek základem dobře udělané rekonstrukce, byť se jedná o historickou budovu.

Ocelová síť vyplněná sklem, které někteří lidé říkají skleněnka nebo pavouk, bude zakrývat dvůr, kam se lidé po skončení přestavby dostanou hned ze třech stran, z Horního náměstí, ulice Riegrova a 28. října. Dům tak bude sloužit stejně jako kdysi.

„Část v Riegrově ulici prošla už za dob socialismu přestavbou. Z historického hlediska má největší význam křídlo v ulici 28. října a samozřejmě hlavní část na náměstí," podotkl Daniel Ludín, který také přetlumočil záměr majitele s prostory paláce.

Rekonstruovaný Salmův palác v Olomouci

Prosklenou pavučinou zastřešený dvůr Salmova paláce. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

"Mekáč" zůstane

V přízemí se budou nacházet komerční prostory, na které jsou Olomoučané zvyklí. Také pobočka celosvětově známé značky rychlého občerstvení by měla v přízemí stavby zůstat minimálně do konce platnosti smlouvy uzavřené mezi vlastníkem paláce a provozovatelem občerstvení.

V přízemních prostorách z ulice 28. října bude vedle vchodu udělaná takzvaná zavěšená fasáda, kde vznikne kromě otevřeného vchodu do útrob objektu i výloha udělaná stolaři pro optiku. Naproti ní bude zatím ještě nespecifikovaný typ restauračního zařízení, který přivítá hosty také pod zmíněným skleněným „pavoukem".

V nadzemních patrech budou nebytové prostory, které si mohou firmy pronajmout jako kanceláře.

K největším nálezům, které průzkum v paláci odhalil letos na jaře, patří pozdně gotické malby v prvním patře, které jsou nyní v rukách restaurátorů.

„V rohové místnosti s ulicí Riegrova se nachází obraz zahrady, v dalším pokoji směrovaném do náměstí jsou vyobrazení andělé, kteří definují různá umělecká řemesla. Poslední je ornamentální malba. Jedná se unikáty," vyzdvihl Žurek.

Podotkl však, že malby budou zaznamenané a zafixované, ale na jejich další restaurování nyní nejsou peníze. Restaurátoři se budou věnovat také kovovým prvkům jako je arkádové schodiště, ale také kamenným jako jsou pískovcové součásti domu. Úpravou projde také hlavní pískovcový potál.