„V současné době chystáme stavebně historický průzkum a připravujeme podklady pro vyřízení stavebního povolení,“ objasnil majitel objektu Pavel Binar. Potvrdil, že se to nijak nedotkne současných nájemců komerčních ploch. „Oprava bude stát řádově desítky milionů korun. V paláci zachováme kancelářské prostory,“ dodal Binar. Připustil, že zvažoval vytvoření hotelu nebo atraktivního bydlení. „To by ale znamenalo zásah do současné konstrukční dispozice, který není ani památkově přípustný,“ řekl.
Chystaná oprava by neměla ani příliš změnit současnou fasádu. „I když barevnost ještě nemáme ujasněnou, nic křiklavého nám památkáři ani nedovolí. Musíme to s nimi konzultovat.“ Binar rovněž potvrdil, že ani po opravě nemíní palác prodat. „Zůstane v olomouckých rukou,“ zdůraznil. Binarova firma získala Salmův palác považovaný za „rodinné stříbro města“ vloni v červnu za 51 milionů korun. Zastupitelstvo tehdy neakceptovalo navýšení nabídky jiného zájemce Pavla Odstrčila, který byl za palác ochoten nakonec zaplatit 65 milionů.
Největší světský palác v Olomouci
Se stavbou paláce na místě dřívějších tří domů začal na konci 17. století šlechtic Julius Salm. Palác dokončil v roce 1687 jeho syn Ferdinand. Tehdy měl dvě poschodí. Za dalších dvacet let byl poškozen požárem a prošel rekonstrukcí. Třetí poschodí bylo dostavěno v roce 1792. Salmův palác se tím stal největší světskou palácovou stavbou ve městě.
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA