„V pátek ráno byl ve škole soudní znalec. Řekl mi, že příčinou je nejspíš silný čtvrteční vítr. Ten prý pronikal škvírou na odvětrávání ve střeše a tam mohl vytvořit podtlak. Strop se pak několikrát nadzvedl a následně zřítil,“ řekl Blahoslav Melhuba, ředitel Vítězné školy v Litovli.

S touto verzí příčiny pádu, ale lidé z oboru příliš nesouhlasí. „Při dodržení technologie se to prostě nemohlo stát. Mohlo to být i špatně namontované. V poslední době totiž takovou práci dělá každý, kdo má ruce,“ řekl nevěřícně Martin Šimek z Olomouce, který se montáží sádrokartonů věnuje už osmnáct let.

Firmy totiž většinou tlačí čas i peníze. „Věřím tomu, že se to mohlo ošidit. Spoustu firem tlačí čas i finance, nedělají pak práci kvalitně a potom to dopadá takhle. Samotného mě zajímá, jak to nakonec dopadne,“ uvedl Leoš Wisner ze Šternberka, který se montážím sádrokartonů věnuje už patnáct let.

Ředitel firmy Gemo, ale tvrdí, že za pád sádrokartonového stropu, může vítr. „Podle našich informací si jednoznačně myslím, že to byla chyba větru. Konečnou příčinu se ale dozvíme ze závěrů od znalce,“ uvedl Jaromír Uhýrek, ředitel stavební firmy Gemo, která prováděla montáž sádrokartonového podhledu v litovelské škole.

Policie čeká na znalecké posudky. „Případ stále vyšetřujeme. Čekáme na posudky od znalců, takže dříve, jak do konce listopadu případ neuzavřeme,“ řekla Marta Vlachová, tisková mluvčí olomoucké policie.

Přečtěte si také:Děti v litovelské škole málem zavalil strop

Podlaží, ve kterém je třída se zříceným stropem, už normálně funguje. „Dostali jsme písemně, že můžeme v patře učit, ostatní třídy jsou prý v pořádku. Učebnu se zříceným stropem, ale musíme zatím nechat kvůli vyšetřování bez dotknutí,“ řekl Melhuba.

Učitelský sbor má ale z nejvyššího patra litovelské školy obavy. „Nechápu to. Stará budova gymnázia tu už stojí desítky let a žádný vítr ji neohrozil. Rozhodně by se to nemělo nechat jen tak. Ostatní třídy mají strop na stejném principu, bojím se, že by se něco takového mohlo ještě stát,“ řekla s obavami Iveta Navrátilová, učitelka z litovelské školy, která žáky zachránila před tragédií.

Veronika Štefková