V pondělí časně ráno pořádně fouklo v Jeseníku či Červené u Libavé, tedy v místech s měřícími stanicemi v nadmořské výšce od 600 do 750 metrů.

Vítr znovu zesílil odpoledne.

Během bouřek a přeháněk dosáhl nejsilnější náraz v Prostějově 94,3 kilometrů v hodině a v Luké na Olomoucku rovných 90. V Olomouci činilo odpolední větrné maximum 55,4.

Na Šeráku dosáhl vítr maximální rychlosti ve čtyři hodiny ráno, kdy meteorologové naměřili 99,7 kilometrů v hodině.

V Javorníku změřili o hodinu dříve nárazy o rychlosti 88,2. Pořádně foukalo i v Jeseníku, kde maximum dosáhlo 96,5 kilometru.

Podobně větrno bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu v Červené u Libavé na pomezí Olomoucka a Opavska, kde meteorologové v sedm ráno naměřili náraz 95 kilometrů v hodině.

„Zase takové drama, jak jsme se obávali, to nebylo. Proud v obci šel a autobusy jezdily, takže se ráno všichni dostali, kam potřebovali,“ hodnotila pondělní ráno Marie Vališová, starostka Norberčan ležících v údolí pod kopcem s meteorologickou stanicí Červená.

Odpoledne pak během bouřek a přeháněk vítr opět zesílil po celém území Olomouckého kraje.

V Prostějově měl nejsilnější náraz 94,3 a v Luké pak 90 kilometrů v hodině. V Olomouci činil maximální náraz 55,4 km/h.

Sotva výpadky proudu odstranili, odpoledne fouklo znovu  

Vítr, který odpoledne opět nabral na síle, způsobil nové výpadky elektrického proudu na řadě míst Olomouckého kraje. Zejména na Šumpersku, kde se ocitlo bez elektřiny přes tisíc domácností. Desítky pak na Bouzovsku.

„Zatímco v Olomouckém kraji bylo k poledni všechno opraveno, a byli jsme bez poruch, kolem 14. hodiny začalo foukat znovu a přibyly nové poruchy,“ popisoval Vladislav Sobol, mluvčí energetické společnosti ČEZ.

V celém Olomouckém kraji nově přibylo pět poruch na vysokém napětí, zejména v okrese Šumperk.

„Bez proudu je ještě 1100, zbývá opravit poslední poruchu,“ informoval před 18. hodinou mluvčí ČEZ.

O elektřinu přišli odpoledne vlivem silného větru na Bouzovsku, kde odpoledne zůstalo bez proudu na 70 domácností. I zde se do večera podařilo problém vyřešit.

Výstraha před větrem platí i v úterý

Meteorologové upozorňují, že větrno bude i v příštích hodinách.

Na úterý avizují v Olomouckém kraji silný západní vítr s nárazy nad 65 kilometrů v hodině, a to nejen pro horské partie.

Vydaná výstraha má platnost do úterní 20. hodiny.