Jestli se zde otevřou možnosti investorům, rozhodne zastupitelstvo Olomouckého kraje v rámci aktualizace Zásad územního rozvoje, které jsou připravovány k projednání.

Jde o území o celkové výměře 44 hektarů, kde by mělo vyrůst biomedicinské centrum.

Stavět by se mělo na nejkvalitnější zemědělské půdě - 1 a 2 bonity.

„Kraj by ji chtěl přeměnit v další průmyslovou zónu, přestože v okolí Olomouce je spousta nevyužitých průmyslových zón a brownfieldů,“ poukazoval opoziční krajský zastupitel a exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který stojí za peticí.

„A to v době, kdy máme v republice i v Olomouckém kraji rekordně nízkou nezaměstnanost,“ dodal.

Obec je také proti

Nesouhlasí ani Hněvotín.

„Obrátili jsme se se stížností na hejtmana a zastupitelstvo. Rozšíření průmyslové zóny by se snad mělo nejprve projednat s námi,“ reagoval starosta Hněvotína Jaroslav Dvořák.

Obec si podle něj další přibližování průmyslové zóny směrem k zástavbě nepřeje.

„Nemáme zájem o to, aby se nakonec sama obec stala součástí průmyslové zóny. U Hněvotína je už tak velká výměra zastavěna průmyslovými podniky. Více už nechceme,“ zdůraznil Dvořák.

Kraj veřejný zájem obhájil

Vyjmutí nejúrodnější půdy ze zemědělského půdního fondu je podle legislativy možné výhradně v případech, kdy je stavba ve veřejném zájmu.

Průmyslová zóna podle exministra zemědělství jím není, tím spíše, jsou-li v okolí brownfieldy.

Rozšiřování zóny u Hněvotína zamítlo olomoucké pracoviště ministerstva životního prostředí.

Nesouhlasilo ani samostné ministerstvo. Následně ale resort životního prostředí názor změnil. Kraj podle úředníků veřejný zájem obhájil.