Že je v těch místech pořádný kousek, věděl Petr Pavlas od neděle, kdy sumce dvakrát zahlédl, jak si jde zalovit. Den nato ležel na dvě v rostlinách. Bylo rozhodnuto.

Na břehu zasedl v pondělí k večeru a v 19 hodin dravec zabral. Na druhý pokus.

Sumec byl ještě větší, než odhadoval. Jeden z největších, které rybáři ulovili v Chomoutovském jezeře.

„Věděl jsem o něm. Ukazovali se tam celkem tři v jednom místě, kde je více trávy. Lovili u hladiny. Dvakrát jsem ho viděl zalovit. V pondělí odpoledne jsem šel na něj,“ popisoval Petr Pavlas.

Speciální vybavení

Vyhledávané jezero, kde právě odstartoval non stop lov sumce velkého, má rybář za domem. Nic nepodcenil a na největšího sladkovodního evropského dravce si sbalil speciální vybavení, včetně pletené šňůry a pevného „sumcařského“ prutu.

Věděl, že ryba se nesmí dostat do trávy, aby o ni nepřišel. Taky pro ni nemohl z lodi, protože to mají rybáři povolené na Chomoutovském jezeře až od poloviny července.

Zkušený rybář začal velkou ploticí.

„Hodil jsem mu ji na háčku. Sumec minul a zmizel v hloubce,“ líčil, jak se v pondělí potýkal s úlovkem snů.

„Za hodinu jsem se tam šel podívat a ležel na jiném místě. Na trojháček jsem dal pět rousnic (žížala), hodil je na vodu a začal pocukávat. Sumec vyrazil a zabral,“ popsal zásadní moment Petr Pavlas.

Dravec se nedal

Na hodinkách měl přesně 19 hodin. Sumce chytil odhadem na pěti metrech a bitva mohla začít.

„První výpad měl kolem 20 metrů, ale měl jsem sumcařské náčiní, takže mě nezaskočil. Říkal jsem si, že ho hlavně nesmím pustit do trav a musím ho udržet. Podařilo se mi sumce otočit. Pak už to byl boj na pět deset metrů,“ uvedl zkušený rybář.

Sumec se převaloval. Pomohl kolega, který si vzal rukavici, aby neutrpěl škrábance v tlamě giganta. Jenže dravec se nedal.

„Měl jsem ho pětkrát od břehu. Bylo to pro něj vysilující. Byl unavený, plácl jsem ho po hlavně a on vystartoval od břehu. Na pošesté kolega sumce uchopil a táhl na břeh,“ líčil Petr Pavel.

Pomohl kolemjdoucí

Byl to pořádný kus a jeden muž ve vodě neměl šanci. Břeh byl metr vysoko. Nakonec lovcům pomohli kolemjdoucí.

„Jeden byl rybář, hned shodil oblečení a skočil do vody. Ve dvou mi ho pomohli dostat na břeh,“ sdělil šťastný rybář, který se od včerejšího (pondělního) večera může pyšnit největším úlovkem svého života.

Sumec má přesně 220 centimetrů a váží 64 kilogramy. Jde o jeden z největších úlovků na Chomoutovském jezeře, kde právě začal non stop lov na sumce velkého a nynější horké počasí je pro chytání této ryby přímo ideální.

Zatím největšího sumce dostal z jezera Jiří Zavadil z Olomouce.

V srpnu před třemi roky ulovil kousek měřící 237 centimetrů. Vážil 85 kilogramů.

Hladina skrává velká překvapení

Jiný rybář chytil sumce ještě o dvanáct centimetrů většího. Sice jej už měl uvázaného, ale nakonec mu utekl.

Hladina tak skrývá ještě pořádně velké překvapení. Ne jedno.

„Jsou tam. A věřím, že letos se podaří chytit pořádného sumce. Včerejší úlovek Petra Pavlase naznačuje, že non stop lov bude úspěšný,“ hodnotil předseda olomouckých rybářů Michal Šefčík. Vítěz od něj dostane zdarma roční povolení na tento revír.

Rybáři mají na lov sumce velkého v Chomoutovském jezeře výjimku ministerstva zemědělství, která platí do konce srpna, kdy na Chomoutově 1A smí chytat nepřetržitě.

„Výjimka je z toho důvodu, že je potřeba snížit populaci sumce velkého, který se v jezeře přemnožil,“ vysvětlil Šefčík.

Sumec velký totiž nemá v našich vodách přirozeného nepřítele a predační tlak zejména na kapra a lína obecného se musí snižovat.