Jaroslav Mikšaník z Olomouce je vášnivý cyklista, který brázdí nejen Olomoucký kraj, ale i končiny na druhé straně republiky. Léta k cestování využíval železnici. Od letošního roku raději volí jiný prostředek než vlak. Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy už totiž neprodává celodenní jízdenku na kolo s neomezeným množství přestupů za 60 korun. Platí se za ujeté kilometry. Do 50 kilometrů přijde poplatek na 25 korun, do 150 kilometrů je to již 45 korun.

„Přímo ve vlaku za převoz kola v úschovně navíc zaplatíte dalších deset korun," přidal Jaroslav Mikšaník. Člověk si připlatí i za cestu do Beskyd.

„Zvýšil se totiž počet rychlíků, do kterých si musíte nejprve zakoupit místenku, ta vás přijde na dvacet korun a musíte si ji vyzvednout nejpozději dvě hodiny před odjezdem," přidal další kritiku Jaroslav Mikšaník, který se proto s kamarády raději domluví a bicykly odvezou vozidlem.

Nové tarify tak podle Jaroslava Mikšaník přepravu jízdních kol v mnoha případech prodražily.

„Mohou odradit značnou část cyklistů dosud využívajících tuto službu," dodal na konto Českých drah, které na rozdíl od konkurenčních dopravců nabízejí přepravu kol v největší míře.

Zdůvodnění Českých drah

Ke změně cen přistoupily ČD podle jejich mluvčí Kateřiny Šubové po mnoha letech.

„Nový tarif přesněji odráží reálné náklady spojené nejenom se samotnou přepravou kol, ale také s rozšiřováním našich služeb cyklistům a počtu vlaků, ve kterých služby přepravy kol nabízíme, což si vyžaduje nemalé finanční náklady," odůvodnila Kateřina Šubová. Přidala, že zájem o transport šlapacích prostředků roste.

„Tomu odpovídá i soustavné navyšování počtu spojů s možností přepravy kola. Pro garanci místa je proto u vybraných spojů nutná rezervace," dodala mluvčí ČD.

Alternativa? Cyklobus

Pro víkendové výlety je možné využít takzvané cyklobusy, které do obou moravskoslezských hor provozuje v letní sezoně Arriva Morava. Podle Michala Pastrňáka, asistenta obchodního ředitele společnosti, obě linky letos prozatím využilo přes čtyři tisíce cestujících. Zájem oproti roku minulému již stoupl téměř o pětinu. Beznadějně vyprodaný je Cyklobus Bečva, jezdící na trase Přerov – Lipník nad Bečvou – Hranice – Bumbálka.

„A to i přesto, že jsme letos výrazně vyšili jeho kapacitu. Vloni jezdil pouze o sobotách v červenci a srpnu s cyklovozíkem o kapacitě 16 jízdních kol. Pro letošní sezónu má kapacitu 30 jízdních kol a provozujeme ho o víkendech od června do srpna," zdůraznil Michal Pastrňák s tím, že případné rozšíření služby v budoucnu bude dopravce řešit po skončení letošní sezony s partnery, kterými v současnosti jsou Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice.

Zájem je také o Cyklobus do Jeseníků. Pro většinu termínů jsou v něm ještě místa pro cyklisty k dispozici.

„Doporučujeme však rezervovat si místo do cyklobusu v dostatečném časovém předstihu, ať už na internetových stránkách rsm.arriva.cz nebo v kancelářích partnerských informačních center," poradil Michal Pastrňák.

Cena za jízdenku pro dospělého se v autobusech taktéž odvíjí od ujeté vzdálenosti. Ku příkladu z Olomouce na Ovčárnu zaplatí cestující 85 korun, přeprava kola stojí jednotně 15 korun.

Cestování s kolem do oblasti Jeseníků

Autem

(Olomouc – Vrbno pod Pradědem – přes Šternberk a Rýmařov)

čas: 1 hodina 20 minut

vzdálenost: 73 kilometrů

cena za jednosměrnou cestu: 197 korun (při spotřebě 7,5 litru na 100 km a ceně 36 korun za litr PHM)

komfort cestování: jste pánem svého času, nutností je zabezpečit kola do nosičů, pohodlí je závislé pouze na dopravním prostředku a jeho obsazenosti

Vlakem

(Olomouc – Vrbno pod Pradědem)

z Olomouce R 1123 do Bruntálu v 7.07 hodin, přestup na Os 23505 v 8.26 hodin do Milovic nad Opavou, odtud odjezd Os 13508 v 9.28 hodin do Vrbna pod Pradědem s příjezdem v 10 hodin

čas: 2 hodiny 53 minut

vzdálenost: 93 kilometrů

cena za jednosměrnou cestu: 134 korun + 35 korun za kolo jako spoluzavazadlo + 10 korun za úschovu během přepravy = 179 korun

komfort cestování: existují vlaky s povinnou či možnou rezervací místa pro kolo, po provedení rezervace máte jistotu, že se do vlaku s bicyklem dostanete, tento spoj rezervaci nenabízí a je možné, že při velké vytíženosti se vaše kolo do spoje nedostane

Autobusem

(Olomouc – Malá Morávka, Ovčárna točna)

Cyklobus Jeseníky, odjezd z Olomouce, aut. nádraží v 7.45 hodin

čas: 2 hodiny 30 minut

vzdálenost: 72 kilometrů

cena za jednosměrnou cestu: 85 korun jízdné + 15 korun za kolo = 100 korun

komfort cestování: kola se nakládají do přepravního boxu s kapacitou 24 kusů, místenky lze koupit na http://rsm.arriva.cz či na autobusovém nádraží v Olomouci, pro víkendové přepravy je možné místenky zakoupit nejpozději v pátek do 14 hodin.