„Pokud dostane pacient doporučení od svého lékaře a objednává se sám, tak dostane termín tak za tři až čtyři měsíce. Akutní případy ošetříme samozřejmě dřív. To k nám však musí zavolat sám praktický doktor,“ vysvětlila alergoložka Eva Soušková, která má v Olomouci soukromou ordinaci.

Při výskytu příznaků alergie jako je smrkání, kýchání, svědění očí nebo dokonce vyrážky, mohou lidé zajít také do olomoucké Fakultní nemocnice. Tam je čekací doba podstatně kratší.

„Jsme schopni pacienta vyšetřit do dvou týdnů od objednání. Když má akutní problém, tak ještě rychleji,“ řekla Jaroslava Braunová, lékařka alergologie z Fakultní nemocnice.

Specialisté na tuto problematiku se shodují, že kvůli dlouhé zimě a rychlému oteplení došlo ke stavu, kdy najednou rozkvetly traviny, plevely, keře i stromy.

Pylová sezona se tak prodloužila a je v plném proudu. „Teď kvete v podstatě všechno. Třeba pampeliška nebo řepka. Ani včely nestíhají opylovat, kolik toho je,“ uvedla Braunová.

Podle odborníků jsou alergie do určité míry podmíněné i geneticky a projevit se mohou v jakémkoliv věku. „Objevilo se mi to až v pětadvaceti letech a dost mě to obtěžuje. Nejhorší jsou oči. Smrkání se dá vydržet, ale to pálení je horší,“ postěžovala si vysokoškolačka Zuzana Hájková, která dochází na Univerzitu Palackého.

Lékaři apelují na lidi, kteří příznaky alergie mají, aby svůj stav nepodceňovali. Například sezonní alergická rýma může přerůst v astma. „Doporučujeme zabývat se potížemi a obrátit se co nejdříve na lékaře,“ sdělila Braunová.