S těmito partnery má vítězné ANO dohromady 26 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu.

V opozici skončí ČSSD, člen dosavadní olomoucké vlády, v níž má primátora.

Ze hry je hnutí ProOlomouc, které po volbách utvořilo vyjednávací dvojblok s Piráty + Starosty.

Ten v úterý odpoledne přestal existovat s tím, že subjekty budou jednat samostatně se vzájemnou podporou a chtějí docílit toho, aby jeden z nich v budoucí koalici nahradil občanské demokraty.

„Hned na začátku jsme deklarovali způsob, jak budeme o koalici vyjednávat, řekli jsme, že budeme jednat se všemi, neexistovaly žádné zákulisní dohody,“ uvedl lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek.

Zopakoval, že pro ANO je prioritou stabilita, model s výrazným většinovým zastoupením 24 a více mandátů v zastupitelstvu Olomouce.

Antibabišovská koalice

ANO po volbách vyhodnotilo několik možných variant koaliční spolupráce a jako adepta s nejsilnějším mandátem bralo hnutí ProOlomouc, které ovšem vytvořilo dvojblok s Piráty + STAN.

Dohromady mají 12 zastupitelských křesel, tedy jen o dvě méně než vítězné ANO.

„Příliš jsme se neshodli, každý ze subjektů deklaruje trošku něco jiného, jinou vyjednávací strategii o koalici. Na čem jediném tvrdošíjně trvali a co opakovali, bylo, že chtějí mít většinu v radě,“ hodnotil jednání s dvojblokem Žbánek.

Podle pravděpodobného primátora Olomouce již ANO jako o koaličním partnerovi neuvažuje o hnutí ProOlomouc.

„Potvrdilo se nám, že paralelně s tímto oficiálním a transparentním jednáním o koalici probíhají jednání, kterých se účastní zejména zástupci dvojbloku,“ sdělil v úterý dopoledne novinářům s tím, že se měla dojednávat „antibabišovská“ koalice.

„V případě, že by se dvojblok rozhodl rozštěpit na jednotlivé subjekty, už nemáme zájem s hnutím ProOlomouc dále jednat,“ vzkázal ProOlomouc a připomněl, jak zástupci hnutí deklarovali, že s některými stranami uvažované koalice nehodlají spolupracovat.

Nahradí "rebelové" ODS?

Dvojblok v úterý ohlásil konec. ProOlomouc a Piráti se Starosty se domluvili, že chtějí nadále jednat samostatně se vzájemnou podporou.

„A usilovat o to, aby jeden z nás nahradil v budoucí olomoucké koalici ODS,“ stojí v prohlášení podepsaném lídry Tomášem Pejpkem a Hynkem Melicharem.

Podle lídrů koalice založená na ANO a ODS znamená, že by v Olomouci nedošlo ke změně stylu politiky.

„Znamenalo by zachování klientelistických vztahů, kostlivců ve skříni, a tedy malou ochotu a schopnost provádět modernizační změny, které Olomouc po 20 letech vlády „opoziční smlouvy“ nutně potřebuje,“ napsali do tiskové zprávy s nadpisem Usilujeme o koalici nezaloženou na minulosti.

Nechceme nic uspěchat

Vítěz voleb bude pokračovat v jednání s ODS, lidovci a SpOLečně ve středu.

„Nechceme nic uspěchat. Před veřejnost a občany města chceme přijít s vycizelovaným programovým prohlášením, kterým se budeme řídit celé čtyři roky, ne ho měnit,“ uvedl Žbánek.

„Chceme se vyhnout situaci, kdy město před čtyřmi lety čekalo, až vzniknuvší koalice předloží vizi toho, kam chce město směřovat,“ dodal lídr ANO, které v roce 2014 volby v Olomouci vyhrálo, ale skončilo v opozici.

Mění podmínky a pravidla

Jestli do jednání ještě promluví Piráti se Starosty a ProOlomouc, kteří zaznamenali velký volební úspěch, je v tuto chvíli zřejmě nepravděpodobné.

"Neustále nevíme, jakou mají představu o budoucí spolupráci v radě. Jestliže dvojblok mění podmínky a pravidla hry, já se nebudu chovat nefér k ostatním, kteří jednají profesionálně. Nebudu dnes vysílat signál, že se někdo vrací do hry a vracím se na začátek o vyjednávání. Nevylučuji, že jednání nemohou ustrnout na mrtvém bodě, že někdo z připravovaného jednání například narazí na mantinely, které jsou nepřekročitelné a budeme dále vyjednávat. V této chvíli bych rád, aby si i ProOlomouc a Piráti uvědomili, že tady nejsou sami a že se nehraje o sestavení koalice pouze podle jejich pravidel," reagoval Žbánek.

V nové Radě města Olomouce požadovalo ANO kromě primátorského postu i většinové zastoupení.

„Ve chvíli, kdy vstupujeme do čtyřkoaličního projektu je logické, že i my musíme slevit ze svých představ a požadavků,“ uvedl Žbánek.