„Nemocnost na Olomoucku stoupla o 23 procent a je největší v kraji,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice v Olomouci Maria Stránská. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel evidují epidemiologové 1487 případů.

Největší nárůst nemocných je u dětí do 5 let, kde přesáhl hranici epidemie a zvedl se na 3593 nemocných na 100 tisíc obyvatel, těsně pod dvoutisícovou hranicí jsou starší děti do 14 let.

Lékaři i epidemiologové přičítají nárůst i změně počasí. Návrat zimy podlomil zdraví řadě lidí. „Lidé odložili zimní oblečení a najednou se prudce ochladilo,“ uvedla epidemioložka.

Pediatři z Olomoucka potvrzují větší návštěvnost svých ordinací v tomto týdnu. „Nejčastěji jde o kašel, rýmu. Běžné nachlazení bez antibiotické léčby,“ reagovala dětská lékařka Zdeňka Sobotková. „O epidemii ale nejde,“ poznamenala.

Ne všichni však k lékaři zašli. „Dcera má rýmu už týden, ale je bez teplot a nekašle. Zatím jsme k lékařce nešli,“ uvedl otec čtyřletého dítěte. „Jsou tři dny volna, tak se snad vyzdraví,“ dodal.

Větší zájem o medikamenty a přípravky na nachlazení zaznamenaly v tomto týdnu i lékárny.