Rybáři však letošní rok nepovažují za zrovna vydařený. Shodují se, že váhové přírůstky šupináčů budou nižší než v předcházejících letech. Důvodem jsou nízké stavy vody po celou sezonu a prudké ochlazení začátkem září. Ryby kvůli němu přestaly přijímat potravu o několik týdnů dříve.

Tovačovské rybářství pořádá tradiční výlov Hradeckého rybníka o tomto víkendu. Lidé se sem mohou přijít podívat v sobotu i v neděli v době od 9 do zhruba 17 hodin.

„Tentokrát to bude pěkná podívaná. Letos jsme nasadili opravdu velké kapry a sumce, takže bude co sledovat. Nebudou chybět ani atrakce pro mladší návštěvníky a děti. Přímo na místě budeme připravovat také rybí speciality. Nabídneme několik druhů sladkovodních ryb – uzené, pečené i smažené. Každý si může dát, na co bude mít zrovna chuť,“ sdělil Jiří Zahradníček z tovačovského rybářství.

Ve stáncích v okolí Hradeckého rybníka si lidé budou moci zakoupit také živé ryby za zvýhodněné ceny.

„Kapr by měl stát kolem pětasedmdesáti korun, pstruh asi sto dvacet korun a candát zhruba dvě stě korun za kilogram,“ upřesnil Zahradníček.

Šumvald: akvária i kolotoče

Na výlov Hrubého rybníka v Šumvaldě si zájemci počkají až na čtvrtý říjnový víkend.

„Začínáme v pátek 24. října v devět hodin ráno. Na výlov mohou lidé přijet i v sobotu a neděli. Po všechny tři dny budeme končit až po setmění. Kromě smažených a pečených ryb upravených na několik způsobů nabídneme také rybí polévku,“ popsal provozovatel rybníka Zdeněk Horák.

Návštěvníci se také mohou podívat na sladkovodní ryby ve velkých akváriích. Na děti budou u šumvaldského rybníka čekat kolotoče a různé jiné atrakce. „V sobotu i v neděli tam také bude vyhrávat country kapela,“ dodal Horák.

Rybáři: sezona se nevyvedla

Rybáři se shodují, že se sezona příliš nevydařila. Celý rok bylo v rybnících málo vody, navíc se velmi brzy ochladilo.

„Obvykle ještě celé září ryby přibírají na váze. Letos však byl už první zářiový týden tak chladný, že se šupináčům náhle zpomalil metabolismus a přestali přijímat potravu. Září nás letos hodně zklamalo, bylo moc studené, na váhových přírůstcích se to určitě podepíše,“ uvedl Horák.

Podobně slabší sezonu mají za sebou také v Tovačově. Na cenách ryb a vánočních kaprů by se to však projevit nemělo.

„Kapři loni podražili o zhruba pětikorunu na kilogramu, letos už se to určitě opakovat nebude. Předpokládám, že kilogram bude na vánočním trhu stát od pětasedmdesáti do osmdesáti korun,“ odhadl Zahradníček.