Lidé, kterým o víkendu tato událost unikla, se mohou přijet podívat do Šumvaldu nedaleko Uničova - rybáři zde budou lovit od pátku do neděle.

Na Hradecký rybník v Tovačově o víkendu zavítalo podle pořadatelů deset tisíc lidí. „Jsem tady poprvé, ale je to tady moc pěkné. Koupil jsem si domů kapra, mám ho v tašce,“ svěřil se Václav Jemelka ze Lhoty u Lipníka nad Bečvou.

„S vnoučaty se díváme, jak se loví ryby, a moc se nám tady líbí,“ pochvalovala si Zdena Konečná z Velké Bystřice. Ještě spokojenější byla Dana Bělešová také z Velké Bystřice: „Syn si koupil los a vyhrál v tombole tříkilového kapra. Ostatní z nás už takové štěstí neměli.“

V sítích rybářů letos skončilo více ryb než v loňském roce. „Je poznat, že bylo teplé počasí, což se podepsalo i na množství a váze ryb. Zatím jsme vylovili na dvě stě metráků ryb,“ pochvaloval si už v sobotu správce Hradeckého rybníka Jiří Zahradníček.

Velká část úlovku poslouží k zarybnění revíru Českého rybářského svazu, zbytek skončí na pultech prodejců. „Ve speciálních autech převezeme ryby do revírů, kde dorostou, aby se mohly stát lovnou rybou,“ vysvětloval. Lidé viděli mezi úlovky kromě kaprů také candáty, amury, tolstolobiky a štiky. Kapitální kapří kousek vážil osm kilogramů.

Také v Otaslavicích na Prostějovsku se sešla v sobotu krátce po rozednění u rybníka dvacítka členů Petrova cechu. V nepromokavých vysokých botách dávali ryby ze sítí na „karbovnu“, kde je třídili podle druhů a velikosti. „V rybníku chováme kapry, štiky, candáty a líny. Roční přírůstek dělá v průměru osmnáct tun,“ poznamenal hospodář Moravského rybářského svazu Pavel Kosek.

Ryby z otaslavického rybníka však do prodeje nepůjdou. Vysadí je do plumlovské přehrady, rybníků a revírů pro sportovní rybaření. „Kapr o Vánocích nesmí doma chybět. Při štědrovečerní večeři ho kombinujeme s vepřovým řízkem. V obchodě ale ryby nekupuji.
Chytám si je sám. Nejraději chodím na Romži. Je tam klid a není tam tolik lidí jako na přehradě,“ prozradil Vladislav Ošlejšek z Prostějova.

Lidé však čím dál častěji obohacují štědrovečerní tabuli o jiné druhy ryb než tradiční kapry. Žádaný je amur nebo tolstolobik.

Lidi však nejvíc zajímá, kolik peněz za ryby zaplatí. Oproti loňským pětašedesáti korunám letos chovatelé zvednou cenu o zhruba deset procent. Zatím však není jasné, kolik si přirazí obchodníci. Každopádně na hrázi tovačovského Hradeckého rybníka stál kilogram kapra první třídy 72 korun, výběrový kapr o desetikorunu více.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika