„Je to hrůza, co lidi dokáží naházet do rybníka," kroutil Vladislav Žižka hlavou nad odpadkovým košem a pneumatikami, které rybáři v těchto dnech přesunuli z rybníka na břeh.

„Dříve jsem žil v Neředíně, rybník byl tehdy o něco níže. Je to pěkné místo k odpočinku," vzpomínal senior.

Rybáři si zoufají, ale uklízí

Rybáři se pustili do práce před několika dny a vytahali na břeh objemnější kusy.

Rybník v Olomouci-Neředíně se vypouští a rybáři vyklízejí odpad na břeh. Odborníci zjistili, že hráz je v havarijním stavu a musí se opravit. Práce skončí v září.

„Až bahno trochu oschne a bude tam možné vstoupit, společně s Technickými službami rybník vyčistíme a nepořádek odklidíme," vysvětloval dění kolem nádrže předseda olomoucké organizace Českého rybářského svazu Michal Šefčík.

Největší nepořádek mají podle rybářů na svědomí studenti z nedalekých kolejí.

„Dělají si u rybníka pikniky a do vody pak hází nepořádek. Vidíte ty koše? Tak to je po jedné akci. Už jsme to kolikrát řešili s městskou policií," povzdech si Šefčík.

Hráz je na tom zle

Podle magistrátu se rybník vypouští před chystanou rekonstrukcí hráze, která je v havarijním stavu.

„Ten byl způsoben silným podemletím hráze. Podle závěru odborníků byla ohrožena i stabilita hráze a mohlo dojít k nekontrolovanému vylití," informovala mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Práce budou zahájeny bezprostředně poté, co skončí výběrové řízení, z něhož vzejde firma, která opravu provede. Hotovo by mělo být do konce září.