Kvůli intenzivním srážkám a zvýšenému přítoku totiž muselo Povodí Moravy na konci září vypouštění na čas přerušit.

„Ve vypouštění budeme pokračovat v následujících týdnech, až se sníží množství přitékající vody a za příznivého počasí,“ informovala tisková mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová s tím, že rybník pak zůstane vypuštěný.

Jeho přítok nechá Povodí Moravy zrevitalizovat a už v zimě na něj vyrazí bagry, aby se vypořádaly s nánosy sedimentů na dně.

„Tam ale neleží pouze bahno. Při výlovu rybáři vytáhli i několik mobilních telefonů, láhev tvrdého alkoholu nebo utrhané rybářské nástrahy,“ zmínila se mluvčí Grodová.

Zajímá vás, kolik a jaké druhy se zatím podařilo vylovit?

„Rybáři přenesli do kádí tři a půl tuny kaprů s průměrnou hmotností čtyř kilogramů, tři sta kilo sumců, tři sta kilo candátů a sto kilo štik,“ prozradila mluvčí a dodala, že v sítích uvízli také amuři, okouni, karasi, plotice či cejni.

Při prvním kole výlovu na konci září sledovala snažení rybářů bohužel jen hrstka nadšenců.

„Je to velká škoda. Myslím si, že se o tom prostě téměř nikdo nedověděl, a proto tu bylo prázdno. Přitom na hrázi si lidé mohli u jednoho stánku čerstvé ryby rovnou koupit,“ nechal se slyšet Petr Šmíd, provozovatel blízkého kempu Žralok.

„Kromě pár plakátků u rybníka, jsem žádnou jinou propagaci nikde nezaznamenal,“ pokračoval Šmíd.

Fotbal na dně rybníka?

Zároveň však připustil, že svou roli ve slabší návštěvě lidí na výlovu jistě sehrálo i deštivé počasí.

Svůj názor na výlov i samotné vypouštění rybníka přidal i cyklista Milan Vavřík z Prostějova, který v kempu popíjel kofolu.

„Mě se to celé nějak nezdá. Jestli budou vypouštění protahovat jako na přehradě, můžeme se dočkat lovení ryb klidně i v dubnu,“ dodal Vavřík.

„Pokud se s bagrováním obou nádrží v zimě nezačne, může se klidně stát, že se na jaře na přehradě usídlí srnci a tady na rybníku budou moci v létě hrát kluci fotbal,“ pokračoval Vavřík.

Bagrovat se má ještě letos

Podle Povodí Moravy ale takový scénář zatím nehrozí.

„Se zahájením těžby sedimentů z přehrady se počítá po naplnění všech formalit ještě v letošním roce,“ nechala se koncem září slyšet mluvčí Povodí Moravy Eva Grodová, a to i přesto, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nyní vede správní řízení ve věci veřejné zakázky na odstranění sedimentů z přehrady.

Výběrové řízení na bagrování přehrady po jeho skončení totiž napadl jeden z jeho účastníků. Čekají podobné průtahy i práce na Podhradském rybníce. To ukáže teprve čas.