„Oproti loňsku je odpadků polovina. Když jsme před několika lety s pravidelným úklidem začínali, bylo to mnohem horší,“ srovnal Pavel Zatloukal, který vede odbor mládeže. Přesto však rybáři letos našli v okolí Poděbrad kolem sto padesáti pytlů odpadu.

„Jsou to různé sáčky, plastové lahve, sklenice a plechovky. V hájku u parkoviště jsme ale našli i televizi,“ řekl další z rybářů, Dušan Alexa. Mezi nejzajímavějšími „nálezy“ nechyběla ani matrace a klubko starých drátů.

Takový odpad nacházejí rybáři nejvíc kolem příjezdové cesty a parkoviště. „Někdo sem prostě přijede autem a zbaví se věcí, které by mohl zdarma odevzdat ve sběrném dvoře,“ komentoval takové počínání Zatloukal.

Ruku k dílu přidala i šestnáctiletá rybářka Terezka

Přestože vedení olomoucké místní organizace Českého rybářského svazu mělo obavy, aby se před Velikonocemi našlo dost lidí, kteří budou ochotní přiložit ruku k dílu, nakonec na místě pracovalo kolem 120 dobrovolníků. Nejmladšími, které mezi nimi Deník našel, byli devatenáctiletý Karel Bočánek a šestnáctiletá Tereza Pšenčíková.

„Jsem rybář a jezdím sem chytat. Že bude tato akce, jsem zjistil z internetu. Přijeli jsme kolem půl osmé a nasbírali dva pytle odpadu,“ poznamenal Bočánek.

„Dokážeme si sice představit i jinak strávené sobotní dopoledne, ale máme radost, že jsme pomohli uklidit,“ dodala Pšenčíková.

Sumec slupne kapra jako malinu

Na Poděbradech žijí nejrůznější druhy ryb – od kaprů, plotic a cejnů přes líny či úhoře až po dravé ryby jako je štika a candát. Častí jsou tu i sumci, kteří však rybářům někdy přidělávají spíše vrásky.

„Pokud se sumci přemnoží, je to škodná. Sumec slupne dvoukilového kapra jako malinu,“ řekl Zatloukal. Loni si olomoučtí rybáři museli kvůli sumcům dokonce zažádat ministerstvo zemědělství o povolení nonstop lovu. Běžně se totiž smí ryby chytat jen do půlnoci, sumec je ale nejaktivnější v noci. Nejúspěšnějším „sumcařem“ se loni stal Josef Faltýnek z Olomouce, který ulovil vůbec největší rybu na Poděbradech.

„Loni jsem chytil sedm sumců. Ten největší měřil 2,32 metrů,“ sdělil Faltýnek, který se v sobotu také zapojil do úklidu Poděbrad. (pakk)