„Je toho tady jaksi málo oproti loňsku,“ utrousil jeden z rybářů v maskáčovém oblečení během pochůzky u prvního jezera.

Dobrovolní sběrači odpadků se po zimně vrhli na čištění nejbližšího okolí jezer, jejich břehů, ale také částečně i areálu bývalé dnes zdevastované restaurace.

Z vody vytáhli také několik uhynulých ryb. Celkem se odpadky vešly do dvě stě deseti pytlů.

„Nejhorší to bylo na ostrůvku, tam toho bývá vždycky nejvíc, ale opravdu v porovnání s loňskem se to nedá srovnat,“ řekl Pavel Zatloukal, který měl brigádu na Poděbradech za rybářský svaz na starosti.

Kromě rybářů se však do práce zapojilo i patnáct nerybářů. Pomáhaly manželky, partnerky, děti i vnoučata. „Já to mám povinně, jinak bych musel místo toho platit poplatek, ale má přítelkyně Míša je tu sama od sebe. Jsme rádi, že jsme mohli pomoc,“ řekl další rybář Tonda.

Na úklid přispívá i město, které věnuje dvacet tisíc korun. „Další peníze pak jdou panu Sedláčkovi, který se o údržbu Poděbrad stará po celou sezonu,“ podotkl Zatloukal.

Včera se dobrovolníci vrhli na úklid další vodní lokality na Olomoucku, a to Chomoutova. Na místo dorazila zhruba stovka brigádníků a posbírala přes sto pytlů nejrůznějšího odpadu, včetně matrací a izolace od kabelů.

„Stejně jako na Poděbradech, nebylo odpadu tolik co loni. Čisté břehy jsou pro rybáře prioritou číslo jedna. Obě akce se velmi povedly a musím poděkovat všem, kteří se zúčastnili, rybářům i nerybářům, ale také strážcům přírody,“ vyjádřil se Michal Šefčík, předseda Českého rybářského svazu místní organizace Olomouc.

Na úklid Chomoutova mají milovníci rybolovu přislíbenu finanční pomoc od Správy chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví.