Premiéra je v pátek 17. března v 19 hodin. Herečky Ivana Plíhalová, Naděžda Chroboková-Tomicová, Vlasta Hartlová a herec Václav Bahník loni oslavili kulatá jubilea na jevišti Moravského divadla. Zároveň všichni v nedávné době měli nebo mají významná životní výročí.

Černá komedie o starém sluhovi pracujícím u třech neprovdaných sester je příležitostí jim popřát.

„Naše inscenace je pomyslnou beneficí pro Václava Bahníka, Naděždu Chrobokovou-Tomicovou, Vlastu Hartlovou a Ivanu Plíhalovou. Pro paní Vlastu Hartlovou je letošní sezona jednatřicátou na jevišti Moravského divadla a pro její tři kolegy dokonce jednačtyřicátou, za což si zaslouží velké poděkování. Hledal jsem hru, kde by si mohli zahrát jen oni čtyři a diváci měli možnost kochat se jejich společným hereckým koncertem,“ řekl šéf činohry Roman Vencl. Režie se ujal právě on.

„Rád bych diváky pozval na premiérovou Rybu ve čtyřech, v níž zazáří náš herecký čtyřlístek jubilantů. Na jevišti Moravského divadla se sice potkávají řadu let, ale v této sestavě se olomouckému publiku představí poprvé. Přeji nejen jim, ale celému inscenačnímu týmu, aby se premiéra vydařila a byla oslavou, jakou si jen mohli přát,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Nejmladší sestru Klementýnu si zahraje Ivana Plíhalová, prostřední Cecílii Vlasta Hartlová a do role Karolíny obsadil Roman Vencl Naděždu Chrobokovou-Tomicovou.

„Karolína je zatrpklá stará panna bez smyslu pro humor, která řeší jen provozní rodinné problémy a peníze. Byla jsem celkem překvapená, když mě pan režisér obsadil do této role, nicméně naše souznění ať posoudí hlavně diváci,“ poznamenala Naděžda Chroboková-Tomicová.

Jisté peripetie se svou postavou zažívá také Ivana Plíhalová.

„Klementýna je ze všech tří stárnoucích, svobodných, bezdětných sester nejmladší a žije spíš svými vzpomínkami. Jsme si tedy podobné jen tím věkem. Proto se její chování a jednání snažím pochopit a je to pro mě výzva,“ přiznala Ivana Plíhalová.

„Cecílie čekající pětadvacet let na svého pana důstojníka mi umožňuje vyzkoušet si její milostné praktiky a být v tomto směru zkušenou ženou,“ míní Vlasta Hartlová.

Herci si zkoušení užívají, i když je trápí zdravotní problémy.

„Je toho hodně. Pořád se učím a učím. Rudolf i já toho máme už hodně za sebou a každou chvíli nás oba něco bolí,“ zmínil Václav Bahník, který ztvární stárnoucího a unaveného sluhu.

„Bohužel celé zkoušení zápasím se zdravotními problémy, a tak si nemohu vychutnat práci, jak bych si přála,“ postěžovala si Naděžda Chroboková-Tomicová.

„Vzhledem k tomu, že je to hra pro čtyři stárnoucí herce, každého z nás trápí nějaký zdravotní neduh, takže se spíš modlím, abychom to všichni ve zdraví dozkoušeli,“ doplnila ji Ivana Plíhalová. Všichni čtyři se však na premiéru těší, stejně jako na reakce diváků.

Ryba ve čtyřech je rozhlasovou komedií z pera Wolfganga Kohlhaaseho a Rity Zimmerové z roku 1968. Dodnes je jednou z nejúspěšnějších německých kriminálních komedií.

Český divák ji zná především díky televiznímu filmu Pavlíny Moskalykové z roku 1987, kde hrál Rudolf Hrušínský, Květa Fialová, Blanka Bohdanová a Jiřina Bohdalová. V Moravském divadle v Olomouci bude tato inscenace uvedena historicky poprvé.