Od 1. května totiž ve městě začne fungovat zcela nové veřejné sdílení kol, takzvaný bike sharing.

Opravená zánovní kola s názvem rekola může použít každý, kdo zaplatí poplatek a používá mobilní telefon.

Projekt má přispět k rozvoji cyklistické dopravy v Olomouci.

Princip nahodilých výpůjček repasovaných bicyklů je jednoduchý. Skrze internetové stránky www.rekola.cz se zájemci zaregistrují.

Po zaplacení poplatku mohou lidé začít používat systém buď skrze aplikaci v chytrých telefonech, nebo formou SMS zpráv.

Cena ročního poplatku je tisíc korun, dá se koupit také měsíční registrace za tři sta.

„Peníze slouží na opravy kol a také zabezpečení fungování výpůjček. Lidem odpadají potřeby servisu nebo uskladnění," poznamenal Eduard Vaněk, z projektu Rekola.

Uživatele mobilní telefony navedou k místům, kde se rekolo nachází. Podle organizátorů se budou vyskytovat především v centru. K vypůjčení po zaregistrování pak stačí odeslat kód, který bude na rámu každého růžového bicyklu.

„Ten se zadá do mobilní aplikace či se odešle textovkou. Následně se uživatel dozví heslo, kterým si odemkne zámek a v pohodě odjede," popsal Eduard Vaněk.

Jakmile kolo splní potřebu, cyklista jej zamkne na nejbližší vhodné místo. Nejlepší jsou stojany na kola, ale poslouží i cokoli pevného, vyjma dopravních značek a míst na které aplikace upozorní.

„Po uzamknutí kola se v mobilní aplikaci nahlásí, že je kolo vrácené a na mapce se vyznačí jeho poloha," popsal postup při odevzdání růžového kola, na kterémpak může odjet další cyklista.

Na začátek třicet bicyklů

Barva, kterou ponese nejen rám, ale také všechny další součásti prostředku, není náhodná.

„Hlavním důvodem je, že růžová kola se nedají tak snadno ukrást, jsou totiž pořádně na očích. Bazary a zastavárny mají navíc zakázáno vykupovat třeba jen součástky této barvy," vysvětlila zářivý vzhled Denisa Mayerová z občasného sdružení Connect, které se podílí na osvětě cyklodopravy v Olomouci.

Organizátoři by chtěli Olomouc v prvním ročníku zaplavit celkem třiceti zánovními koly. Servis a dohled nad nimi bude mít Bajkazyl, který také pořádá sbírku starých kol a náhradních dílů.

„Celý duben bude probíhat řada workshopů, kde se kola budou barvit a měnit tak na rekova," naznačil dále Eduard Vaněk.

Například během nedávného blešího trhu pořádaného v Bajkazylu se podařilo namalovat dvanáct bicyklů.