„Žijeme v Olomouci už jedenáct let. Jsme sice Rusové a doma také rusky mluvíme, jinak se ale snažíme dodržovat tradice té země, kde jsme doma,“ vysvětluje učitel ze Základní umělecké školy Žerotín Vadim Šiškov. Jeho žena pracuje rovněž jako učitelka hudby, ovšem v „konkurenční“ umělecké škole, a jejich syn studuje hudbu na konzervatoři v Brně. „Štědrý den slavíme 24. prosince, máme i tradiční českou večeři,“ říká Šiškov.

V Rusku je přitom na rozdávání dárků vyhrazen poslední den v roce. Za socialismu se vše točilo právě kolem Silvestra, přičemž postavy Sněguročky a Děda Moroza měly spíš odpoutat pozornost od církevního svátku Rožděstva, tedy obdoby Štědrého dne, která připadá na 7. ledna. Rozdíl v datech je dán tím, že v Rusku se až do dvacátého století používal jiný kalendář než v Evropě.

V tento den se ovšem dárky nedávají, lidé jdou na mši a podává se bohatá večeře. „Tuhle část tradice přeci jenom dodržujeme, míváme třeba klobásy zvané choloděc nebo tlačenku, a taky si připijeme na Ducha svatého,“ dodává ruský učitel. Jiní jeho krajané se 7. ledna scházejí v pravoslavném chrámu svatého Gorazda.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika