Konzul Ruské federace v Brně Alexander Nikolajevič Budajev s dalšími diplomaty kvůli pietním místům navštívil začátkem října Olomouc.

S představiteli města jednali o památnících na ústředním hřbitově a v Havlíčkově ulici a také o vojenském hřbitově v Černovíře.

V případě dvou památníků rudoarmějců na neředínském hřbitově a v Havlíčkově ulici by byla potřeba práce restaurátorů.

Skulptury je navíc nutné vyčistit, případně doplnit chybějící části.

„Zástupci Ruské federace projevili zájem tyto úpravy uhradit. Nejprve ale musí proběhnout všechny patřičné náležitosti, protože v obou případech jde o kulturní památky v majetku města," řekl mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Oprava v Černovíře? Chce to 40 milionů

Zásahy na vojenském hřbitově v Černovíře, kde leží příslušníci různých armád, by vyžadovaly investice výrazně větší.

„Máme zpracovanou studii celkové rekonstrukce vojenského hřbitova, náklady jsou však kolem čtyřiceti milionů korun, proto nyní jednáme o rozdělení do etap a získání dotace z ministerstva obrany," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Dodal, že Olomouc se obnově a údržbě vojenských pietních míst věnuje dlouhodobě.

Černovír už má první opravy za sebou, teď pracují stavebníci na velké rekonstrukci mauzolea jihoslovanských vojínů v Bezručových sadech.

Město pravidelně na vojenské hřbitovy a pietní místa využívá právě i dotace ministerstva obrany, nelze z nich ale financovat veškeré úpravy a například na rekonstrukci černovírského hřbitova nemohou stačit.

„Úpravy tohoto hřbitova tedy musíme dělat v menších krocích postupně," dodal Šnevajs.