To přitom na vládní angažmá na základě volebního zisku zpočátku vůbec nepomýšlelo. Za vítězným ANO přišlo spOLečně s tím, že bude působit v opozičních lavicích.

Co jste si v sobotu říkal, když jste viděl výsledek? Šest procent, tři získané mandáty, bylo to pro vás zklamání?
Očekávali jsme lepší výsledek. Trochu zklamání to bylo. Na druhou stranu musíme brát v potaz, že jsme nové hnutí. Z tohoto pohledu to není úplně málo a je to jakási důvěra od ne úplně malé skupiny voličů, která nás zavazuje k tomu, abychom pracovali pro město co nejlépe dokážeme.

V tu chvíli jste viděl hnutí spOLečně v opozici?
Určitě ano. A to bylo také to, co jsme řekli na prvním setkání s hnutím ANO, které oslovilo všechny strany. Schůzka tehdy byla velmi krátká, trvala snad čtvrt hodiny. Řekli jsme jim, že s ohledem na menší počet mandátů vidíme pozici našeho hnutí v opozici. V té chvíli vůbec nebylo na pořadu dne se bavit o nějaké koalici, protože jsme o ní vůbec nepřemýšleli.

Výsledek odráží úspěch vyjednávacího týmu spOlečně nebo více chybu druhého a třetího na pásce, hnutí ProOlomouc a Pirátů + STAN? Jak v tomto ohledu hodnotíte jejich taktiku?
Starostové a ProOlomouc zvolili nějakou taktiku, nechci to soudit, ale my bychom ji nezvolili. My bychom jednali jinak.
A jednání byla složitá? Takové zkušenosti zatím nemáte..
V prvním okamžiku se řešily věci, které nejsou tak složité. My jsme měli pár základních, principiálních požadavků, které hnutí ANO akceptovalo. Byly to požadavky takové, které v případě akceptování měly otevřít cestu k dalšímu jednání, dalšímu postupu. Myslíme si, že spíše, pokud dojde k nějakým sporům a neshodám, tak to právě bude až v těchto fázích jednání, kde se dojde ke konkrétním věcem, konkrétním lidem, programovým bodům, rozdělení kompetencí.

Na čem mohou jednání ztroskotat a hnutí se třemi zastupiteli, které může získat jedno křeslo v radě, z takto domluvené čtyřkoalice odejde?
Věříme, že je perspektiva, že se koaliční dohoda nakonec podepíše. Ačkoli v tomto okamžiku, za mě osobně, je skutečně naprosto předčasné říkat, že tomu tak skutečně bude. Deklarovali jsme, že je ochota se dohodnout, udělat maximum pro dohodu, ale jestli to dohodou skončí, to se v tomto okamžiku říci nedá.

Co je pro vás nepřekročitelné? Konkrétně?
Samozřejmě víme, že máme určitý omezený mandát od voličů, hnutí ANO má 14, my tři. Nemůžeme prosadit do koaličního prohlášení tolik bodů, kolik prosadí ANO. Na druhou stranu, kdybychom narazili na principiální věc, zejména to, co nyní hodně řešíme - zastavení klientelistických praktik v Olomouci - je to problém. Je to pro nás klíčová věc. Tato koalice je částí veřejnosti vnímána tak, že složení negarantuje, že některé klientelistické praktiky z minulosti nebudou pokračovat. My teď hledáme cestu a způsoby, jak do fungování radnice zapojit tolik nových kontrolních mechanizmů a opatření, abychom mohli voličům s čistým svědomím říct, že tento bod, zastavení klientelistických praktik na olomoucké radnici, opravdu prosazujeme do praxe.

Když ne, tak odcházíte?
Byl by to kámen úrazu a nemohli bychom v koalici fungovat a museli bychom z jednání vystoupit.

Kdo do rady? Nebude to žena

Budete mít, se třemi mandáty, konkrétní personální požadavky na partery nebo jak konkrétně chcete tento slib voličům naplnit?
Opatření mohou být dvojího charakteru: personální nebo systémová. Upřímně, v tomto okamžiku není příliš velký prostor bavit se o personálních opatřeních. Necítíme takovou sílu, abychom toto dokázali prosadit. Na druhou stranu o systémových opatřeních nejen my, ale i další strany, minimálně jedna nebo dvě, jsou připraveny se bavit.

Obrátili jste se na Piráty a ProOlomouc…
Vyzvali jsme je, aby nám sami navrhli, řešení nebo možnosti, jaká opatření proti klientelismu zavést do praxe olomoucké politiky, aby se jednou provždy staly minulostí.

Pokud jde o kompetence, agendu, čemu byste se chtěli věnovat?
Naše představa je poměrně hodně konkrétní, ale v tomto okamžiku by nebylo úplně seriózní ji sdělovat. Odráží se to od našeho programu a priority, kterými jsou životní prostředí, kultura, Výstaviště Flora.

Koho byste vyslal do rady?
Nebude to žena, více zatím nelze sdělit (Do zastupitelstva se dostal lídr hnutí Stanislav Flek, Ivana Plíhalová a Pavel Hekela - pozn. red.).

Jsme pod palbou ze všech stran

Mohu se zeptat ještě na předvolební kampaň? Přinesla tři mandáty. Ale jak ji hodnotíte, jaké jste měl ohlasy? A byla nákladná?
Pohybovali jsme v rámci toho, co jsme předeslali, a to kolem třech milionů korun. Jestli je to málo nebo hodně, nevím, jestli byla úspěšná nebo ne, čekali jsme, že budeme úspěšnější a mandátů bude trochu více. Na druhou stranu: jsme v zastupitelstvu, máme tři mandáty. Máme šanci být v radě, takže nějaký smysl a dopad naše kampaň měla. Věřím, že v následujících letech budeme schopni to přetavit v něco pozitivního pro Olomouc. Pro nás není vůbec jednoduché koaliční vyjednávání, protože jsme poměrně pod palbou kritiky ze všech možných stran, ale odejít do opozice by v tomto okamžiku bylo to nejjednodušší řešení, které můžeme udělat.

Kampaň bude mít zřejmě ještě dohru v podobě vyšetřování incidentu s pracovníkem památkového ústavu Janem Kubešem, který minulý týden Deníku popsal, jak byl fyzicky napaden kvůli tomu, že poškodil plakát hnutí?
O žádném vyšetřování zatím nevím, nikdo mne nekontaktoval ani policie.