Malé stromy se navíc lépe chrání.

Mnoho lidí předloni využilo nabídky města a zapojilo se do výsadby, od té doby berou stromy tak trochu „za své" a s těžkým srdcem sledují odumírající listy.

„Hlavně dcera je smutná, protože ten její kaštan nevypadá vůbec hezky. Napadena je většina stromů. Manžel tehdy poznamenal, proč zase kaštany, když jsou takové problémy s klíněnkou. Možná se měl zvolit jiný listnáč," posteskla si čtyřicetiletá Olomoučanka.

Při cestě alejí si hnědých listů jírovců vysázených před dvěma lety samozřejmě všímají i ti, kteří se sázení neúčastnili. Mnozí Olomoučané v usychajících listech vidí zkázu stromů.

„Úplně jsem se zhrozil, když jsem tam procházel, že minimálně třetina mladých stromů je napadena klíněnkou. Některé nové kaštany jsou napadené opravdu hodně. Co až budou velké? Znalci tvrdili, že to není problém a dá se to postříkat, teď to ale vypadá, jakoby některé neměly vůbec vydržet," obával se Jan Borek.

Klíněnka ohrožuje obnovenou Rudolfovu alej ve Smetanových sadech

Rudolfova alej napadená klíněnkou. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

S klíněnkou se dá bojovat

K dotazům a výtkám má však vedení výstaviště Flora, které se o parky stará, odpověď.

„S klíněnkou se dá bojovat. Nové stromy sice napadne, ale lze ji potlačovat postřikem. Stromy vysazené v Rudolfově aleji v roce 2010 stříkáme pravidelně a působí to dobře," řekla provozní náměstkyně zahradnického úseku výstaviště Naďa Krejčí.

Problém je s velkými kaštany, které už postřikem ošetřit nelze, protože klíněnka se posouvá do vyšších pater stromu a pronájem vysokozdvižné plošiny by vyšel velmi draho.

„Důležité je tedy i hrabání spadaného listí, protože v něm se klíněnka drží přes zimu. Listí hrabeme a odvážíme ke kompostování do Křelova. Rozhodně je to účinné, neboť byly doby, kdy v tomto čase už stromy kvůli klíněnce žádné listy neměly," sdělila Krejčí.

Estetická záležitost, nebezpečí nehrozí

Obavy návštěvníků parku o zdraví stromů jsou pochopitelné, nicméně přehnané.

„Ze zkušenosti ani z literatury nevím o případu, že by strom zahynul. I když samozřejmě hrozí, že se ke klíněnce přidají různé choroby," uvedla náměstkyně.

Asi půlcentimetrový motýlek klade vajíčka na listy, kde překousávají pletiva a líhnou se. Při silném napadení to může jírovce oslabit nebo poškodit, ponejvíce je to však věc vzhledu.

„Je to vlastně estetická záležitost. Problém je v tom, že klíněnka u nás nemá přirozené nepřátele, tedy drobný hmyz parazitující na jejich larvičkách. Existují však názory, že se sem časem také dostanou," řekl rostlinolékař ve výslužbě Jaroslav Rod.

Další sázení v listopadu či na jaře

O tom, jaké stromy by měly Rudolfovu alej tvořit, se vedly diskuze už před lety. Projektant a památkáři nakonec zvolili kvůli historickým souvislostem jírovce.

„I když tam v minulosti byly i lípy, tak o aleji se vždycky mluvilo jako o kaštanové, takže proto se tak rozhodli," zmínila Naďa Krejčí.

Další možnost účastnit se výsadby v současnosti opravované části aleje bude mít veřejnost buď v listopadu nebo na jaře.

„Záleží jen na tom, jak se povede výsadbu zkoordinovat se stavebními pracemi. Když to ale s Florou domluvíme tak, aby jim to nepřidělávalo práci, určitě obyvatele přizveme," přislíbila za radnici mluvčí Jana Doleželová.

První etapa obnovy aleje začala kácením starých stromů v roce 2009, v říjnu 2010 byly vysazeny stromy nové. Loni na podzim šla k zemi další části Rudolfovy aleje, čímž začala druhá etapa její obnovy, kterou by měla být celá revitalizace završena koncem letošního či začátkem příštího roku.

SOUVISEJÍCÍ: Začala druhá část obnovy Rudolfovy aleje. Zasadí si lidé opět "svůj" strom?