Největší investiční akcí příštího roku bude společně s Dopravním podnikem města Olomouce modernizace tramvajové trati v ulicích Brněnská a Hraniční. V rámci ní město kompletně opraví tři důležité křižovatky v Hraniční ulici a zrekonstruuje podchod pod zastávkou Pionýrská.

Křižovatka pod vodojemem na Nové Ulici v Olomouci
Křižovatka pod vodojemem dostane semafory. Proč odmítli rondel?

Pod vodojemem, na křížení s I.P. Pavlova, vznikne nově křižovatka se semafory. V Okružní ulici přibudou dvě nové autobusové zastávky.

Podle schváleného návrhu rozpočtu na rok 2024 se chce radnice pustit i do modernizace křižovatky Velkomoravské a Schweitzerovy - tady se počítá s výměnou semaforů a vylepšením dělících ostrůvků. 

Vizualizace komplexu Smetanka Park, který vyroste u hlavního nádraží v Olomouci
Jak se změní Olomouc? Tady je přehled chystaných staveb

Dělící ostrůvek má nově přibýt na přechodu v Pasteurově ulici, v plánu je rovněž bezbariérová úprava.

Rozpočet počítá také s chystaným vylepšením pro pěší a cyklisty v okolí Mrštíkova náměstí.

Vznikne tam nový přechod a také zpomalovací práh u rizikového křížení s cyklostezkou kolem Mlýnského potoka. Úprava zahrnuje také propojení chodníků.

Radnice chce příští rok odstartovat stavbu dlouho vyhlížené cyklostezky podél silnice z Neředína do Topolan. Plánuje začít s první etapou od krematoria po lávku přes dálniční obchvat. 

Pustí se i do projektování chybějícího úseku mezi cyklostezkou vedenou po třídě 17. listopadu přes Masarykovu ulici a ulicí Husovou. Projektovat se má cyklostezka do Chomoutova.

Začíná stavba cyklostezky mezi Černovírem a Štěpánovem, 9. listopadu 2023
U Olomouce začala stavba roky vyhlížené cyklostezky. Propojí Černovír a Štěpánov

Nový most místo letos zbořené lávky by měl do konce příštího roku vyrůst na spojce mezi Řepčínem a Globusem. Nové přemostění místo starého se postaví také na cestě přes Mlýnský potok mezi Sluňákovem a Loveckou chatou.

Rozpočet na rok 2024 počítá rovnež s úpravami Raisovy ulice vedoucí kolem školy v Nemilanech či úpravou dvou vstupů do Smetanových sadů, aby byly komfortnější pro cyklisty.

Město připravuje i proměnu Dolní novosadské. V ulici mají vzniknout samostané pruhy pro cyklisty, nový přechod s dělícím ostrůvkem i nové místo pro přecházení mezi přejezdem a kostelem. Plánované vylepšení zahrnuje předláždění chodníků, úpravy vjezdů a úpravu autobusových zastávek.

Rekonstrukce kanalizací

Několik desítek milionů korun z městské kasy půjde do rekonstrukce kanalizace a souvisejících úprav: v Pasteurově ulici, v ulici Boženy Němcové, v ulici Hanáckého pluku, v ulici Na Trati a v Šantově ulici.

Pozemek pro nový superpavilon ve fakultní nemocnici v Olomouci, 5. prosince 2023
Plac pro nový superpavilon ve fakultce je nachystaný. Kdy by se mohl stavět?

Stavět a přestavovat se bude také ve školách. Rozpočet počítá s nákladnou rekonstrukcí střech pavilonů na ZŠ Demlova, rozšířením mateřské školy Baarova i rozšířením mateřské školy Čajkovského (zde v souvislosti s případným přidělením dotace).

Plánovaná je přestavba nevyužívaného objektu na školní družinu pro ZŠ Dvorského na Svatém Kopečku s realizací v letošním až příštím roce. Připravovat se má výstavba nové sportovní haly na ZŠ Holečkova, stát by mohla do roku 2026.

Investice poputují příští rok do několika dětských hřišť: ve Smetanových sadech, U Bystřičky na Bělidlech a v Koželužské ulici.

Pracovat se bude i na projektu novostavby kreativně-edukačního centra Moravského divadla na Nových Sadech, to by mělo být dokončeno během roku 2025.

Desítky milionů z městského rozpočtu půjdou do oprav - komunikací, osvětlení, zastávek, budov či památek. Příští rok má začít i velká rekonstrukce Sloupu Nejsvětější Trojice, potrvá po dvě turistické sezony.

Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci
Trojici nadlouho zakryje lešení, Olomouc dostala dotaci na opravu. Kdy začne?

Projekty bytových domů i parků

Příští rok by se mělo připravovat, případně začít připravovat, také několik velkých a významných staveb. Projektovat se má bytový dům a domov pro rodiny s dětmi v Jánského a Heyrovského ulici a také bytový dům v ulici Před Lipami.

Radnice se chystá pusit do projektování malé haly u zimního stadionu a chce rozjet i projekční práce na úpravu křižovatky Dobrovského x Dlouhá (společně s Olomouckým krajem). Pracovat se bude také na projektu modernizace a rekonstrukce Plaveckého stadionu, projektovat se má revitalizace ASO parku či nový park v Dlouhé ulici.

V rozpočtu na příští rok se počítá také s možným zahájením projekční přípravy stavby dvou parkovacích domů: na ploše stávajícího parkoviště v Poupětově ulici a u křižovatky Lipenské a Hamerské ulice.

Vizualizace projektu Šantovka District v Olomouci
Šantovka 2 se rozroste v nový obří District, na nákupy i relax. Takto má vypadat

Rozpočet Olomouce 2024 

Přes tři miliardy korun bude mít k dispozici město Olomouc v roce 2024. Návrh rozpočtu na příští rok v pátek 15. prosince schválilo zastupitelstvo.

„Umíme si spočítat daňové příjmy, propočítat dopad konsolidačního balíčku, to jsou matematické úkony, je ale velice těžké predikovat chování firem a spotřebitelů. Otazníky tak zůstávají zejména v oblasti příjmů, proto jsme byli na příjmové straně v rozpočtové rozvaze velmi opatrní,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Na straně výdajů návrh rozpočtu řešil zejména otázku energií, kde jsou výrazné nárůsty, a v potaz bylo nutné vzít inflační tlak a nárůst mezd, zejména u městských akciových společností.

„V žádném případě se ale nejedná o utrácení. Rozpočet je vyrovnaný a zodpovědný,“ zdůraznil primátor Miroslav Žbánek.Do investic v roce 2024 poputuje celkem 661 milionů, což je o 140 milionů korun více, než bylo schváleno pro letošní rok.

Sestavování rozpočtu na rok 2024 se neobešlo ani bez škrtů. Ty dopadly nejčastěji na některé opravy a údržbu.

„Nedotknutelnými naopak zůstaly neinvestiční dotace. V konečném důsledku činí přibližně 80 milionů korun, které město vyčlení v grantech na různé sportovní a kulturní aktivity. Z důvodu zvyšujících se nákladů na ně půjde o 12,5 milionu více, přestože měly podle návrhu opozice zůstat na úrovni roku 2023,“ doplnil primátor Žbánek.

Městský rozpočet nepokrývá jen provoz magistrátu. Zhruba třetina financí směřuje do akciových společností města, jako jsou Technické služby, Výstaviště Flora nebo Dopravní podnik. Stovky milionů dostávají základní školy nebo příspěvkové organizace města, mezi které patří divadlo a filharmonie.