Štátula - rozhledna

Rozhledna Štátula u VitčicRozhledna Štátula u VitčicZdroj: Deník/Zdeněk VysloužilKde: Vitčice, Prostějovsko

Proč navštívit: Dřevěná rozhledna, kterou nechala postavit obec Vitčice na pozemku odkoupeném od soukromého vlastníka na katastrálním území obce Srbce. Jedná se o osm metrů vysokou dvoupatrovou dřevěnou stavbu, nabízející výhled na Litenčickou pahorkatinu, Drahanskou vrchovinu a Hanou. Vstup je volný, na vlastní nebezpečí.

Plumlovská přehrada 26. března 2021. Velká rekonstrukce výpusti Plumlovské přehrady už běží. Nízká hladina odkrývá část dna a starou hráz
Do plumlovské přehrady se zakously bagry. Takto teď vypadá upuštěná

Kopaninka - rozhledna

Kde: Repechy, Prostějovsko

Rozhledna Kopaninka v Repechách a její nový vstupní automat - 4. 6. 2020Rozhledna Kopaninka v Repechách Zdroj: Deník / Karel RozehnalProč navštívit: Je vyrobená ze smrkových kmenů z Repešského žlebu s kovovým schodištěm. Základ rozhledny tvoří šest dvacetimetrových stojek. Z rozhledny je výhled na Hanou, za pěkného počasí je vidět i Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy, Javorníky, Hostýnské vrchy či dokonce Malá Fatra. Výhled je i na jadernou elektrárnu v Dukovanech.
Vstupné činí 20 korun a návštěvníky vpouští turniket. 

Zelená budka - vyhlídka

Kde: Šternberk

Vyhlídka Zelená BudkaVyhlídka Zelená BudkaZdroj: Foto: se souhlasem Kristýny Teplanové

Proč navštívit: Vyhlídkové místo Zelená budka má podobu altánu, za příznivých podmínek se otevírají pohledy na obce hornomoravského úvalu od Olomouce až směrem k Uničovu. Kromě krásného pohledu na město Šternberk, tamní hrad či barokní farní kostel s klášterem turisté spatří také Mírov, pohádkový hrad Bouzov a zámek v Náměšti na Hané.

Jak se tam dostanu: Z města vede k altánu zeleně značená turistická trasa. K Zelené budce je možné jít také po okružní naučné stezce Prabába, která má na trase dlouhé čtyři a půl kilometru celkem devět zastavení. Východiskem i cílovým místem je rozcestí u bývalé restaurace Na kiosku, značení je provedeno značkami naučné stezky a doplněno šipkami. Jednotlivá zastavení návštěvníky informují o lese a jeho významu, savcích a ptácích žijících v lese, vodě i městě a hradu Šternberk. Dozví se také informace o místní pověsti a soše Ecce Homo.

Vizualizace čtyřproudé silnice I/46 Týneček - Šternberk
Autostráda Olomouc - Šternberk? ŘSD jde pro důležité razítko

Bradlo alias Moravský Blaník - vyhlídka

Kde: katastr obce Nová Hradečná, Olomoucko

Bradlo, 8. listopadu 2020BradloZdroj: Deník / Daniela TauberováProč navštívit: Kopec sopečného původu ležící v nadmořské výšce 600 metrů je často přezdívaný jako Moravský Blaník a je nejvyšším bodem Úsovské vrchoviny. Na vrcholu Bradla je skalní útvar, který je oblíbeným turistickým cílem.

Jak se tam dostanu: Rodiny s dětmi se mohou vydat po naučné stezce s čertíkem Bradlíkem. Na téměř sedmikilometrové trase je čekají zajímavá zastavení s hracími panely, informačními cedulemi, dřevěná zvířátka a zábava a poučení o přírodě a životě v lese. Nechybí ani pověsti o čertech či zlatém pokladu. Na stezku je možné jít z Nové Hradečné přes vrchol Bradla až do Libiny nebo v opačném směru. Z vrcholu Bradla se turistům nabídne jeden z nejkrásnějších kruhových výhledů na Moravě. Vidět je možné například Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník, většinu Hornomoravského úvalu a za jasného počasí také Hostýn.

Brodek u Přerova - rozhledna

Kde: Brodek u Přerova, Přerovsko

Proč navštívit: Menší vyhlídková stavba ze dřeva je vysoká osm metrů a nachází se na návrší Stráž na okraji Brodku u Přerova v nadmořské výšce 215 metrů. Jedná se o soukromou stavbu, ze které je krásný výhled do okolí. Vyhlídkovou věž si postavil na svém pozemku místní občan v roce 2010. Dřevěná stavba je přístupná na požádání majitele a ochoz je zajištěn uzamykatelným poklopem.
Jak se tam dostanu: Kopec Stráž se nachází východně od obce, asi 200 metrů od silnice z Rokytnice do Brodku u Přerova.

Smetanovy sady v Olomouci v pátek 26. března 2021
Jaro! Olomoučané zaplnili parky. Podívejte se, jak to tam žije

Brusná - rozhledna

Kde: Bludov, Šumpersko

Vyhlídková plošina na vrcholu Brusná nad Bludovem. Brusná nad BludovemZdroj: Deník/Petr Krňávek

Proč navštívit: Vyhlídka plošina na vrcholu Brusná u Bludova. Z plošiny pět metrů nad terénem je výhled na Bludov, Šumperk, Dolní Studénky a části Zábřežské a Hanušovické vrchoviny a Jeseníků.

Jak se tam dostanu: Z centra Bludova nebo železniční stanice po žluté turistické značce. Rozhledna stojí na trase naučné stezky Bludovská stráň.

Bukovka - rozhledna

Kde: Rapotín, Šumpersko

Nová rozhledna Bukovka na Předním Bukovém kopci nad RapotínemRozhledna Bukovka Zdroj: DENÍK/Petr Krňávek

Proč navštívit: Na samém vrcholu Bukového kopce, v nadmořské výšce 625 metrů nad mořem, stojí rozhledna Bukovka. Po zdolání 111 schodů se dostanete na vyhlídkovou plošinu, která se nachází v 18 metrech nad terénem. Z rozhledny je nádherný výhled na údolí Desné, hřeben Jeseníků, Rychlebské hory a masiv Králického Sněžníku.
Jak se tam dostanu: Po modré turistické značce ze Šumperka, Rejchartic nebo Velkých Losin nebo po žluté z Rapotína.

Stříbrná Twiggy  - rozhledna

Kde: Stříbrnice, Hynčice pod Sušinou, Šumpersko

Rozhledna Stříbrná Twiggy mezi Hynčicemi pod Sušinou a Stříbrnicemi na Šumpersku.Rozhledna Stříbrná Twiggy Zdroj: Deník/Petr Krňávek

Proč navštívit: Přes 31 metrů vysoká rozhledna z dílny architekta Martina Rajniše stojí na vrcholu kopce Štvanice ve výšce 866 metrů nad mořem. Vyhlídkovou věž válcovitého tvaru tvoří dřevěná konstrukce z modřínového dřeva se schodištěm uprostřed a krytou vyhlídkou na vrcholu. Čeká na vás 152 schodů, které musíte zdolat. Stabilitu subtilní konstrukce zajišťují ocelová kotevní lana. Věž tvoří celek s blízkým odpočívadlem.

Jak se tam dostanu: Z Hynčic nebo Starého Města po zelené turistické značce, ze Stříbrnic po žluté, modré a zelené.

Kelčský Javorník - rozhledna

Kde: Hostýnské vrchy, Kroměřížsko

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku 862 m. n m.Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku 862 m. n m.Zdroj: DENÍK/Karásek Jan

Proč navštívit: 35 metrů vysoká, vede na ni 156 schodů. Rozhledna je přístupná celoročně, avšak v závislosti na povětrnostních podmínkách. Je tvořena z 24 tun oceli a 29 tun dřeva.

Jak se tam dostanu: Nedá se k ní dostat autem či hromadnou dopravou. Cesta na vrchol Kelčského Javorníku z Tesáku je po žluté a zelené turistické značce. Z obce Rajnochovice vede zelená turistická značka a z obce Chvalčov žlutá a zelená turistická značka.

Těchanovická vyhlídka - rozhledna

Kde: Staré Těchanovice, na Opavsku u Kružberské přehrady 

Rozhledna Těchanovická vyhlídka.Rozhledna Těchanovická vyhlídka.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Proč navštívit: Třípatrová dřevěná rozhledna stojí ve výšce 495 m. n. m. Je z ní krásný výhled na nádrž Kružberk, Velký Roudný, Jeseníky či údolí Starých Těchanovic. Zahlédnut lze i Beskydy a Lysou horu. Rozhledna zvaná také „sluneční“ je vysoká dvanáct metrů. Lidé si rovněž mohou odpočinout na dřevěných lehátkách, ze kterých je také dokonalý výhled do krajiny.

Jak se tam dostanu: přijít se dá po naučné Břidlicové stezce, na kterou se lze napojit přímo ve Starých Těchanovicích. Nejbližší železniční stanice je ve Svatoňovicích, odtud je to pěšky asi čtyři kilometry.

Bezručova vyhlídka

Bezručova vyhlídka, Hradec nad Moravicí.Bezručova vyhlídka, Hradec nad Moravicí.Zdroj: Deník/Veronika BernardováKde: zámecký park, Hradec nad Moravicí na Opavsku

Proč navštívit: Jde o malou, sedmimetrovou rozhlednu. Na čtyřech kamenných pilířích leží dřevěná vyhlídková plošina s lavičkami. Rozhlížet se však lze pouze směrem na sever, kdy se ovšem lidem otevřou krásná panorama Hradce i Opavy a jejího okolí.
Jak se tam dostanu: z parkoviště u zámku sem dorazíte po modré turistické značce, směrem od Kajlovce se můžete vydat po značce žluté.

Zbrusu nový vizuál, kterým Zoo Olomouc děkuje adoptivním rodičům zvířat
Olomoucká zoo nad propastí. Dojemné, co lidi dokáží, děkuje dárcům

Veselská rozhledna

Kde: Odry, Novojičínsko

Rozhledna Veselí.Rozhledna Veselí.Zdroj: Deník/Ivan PavelekProč navštívit: Rozhledna, která vzhledem připomíná historickou strážní věž, jež má město Odry ve znaku. Nachází se v nadmořské výšce 547 m. Turistům se při pěkném počasí otevírají výhledy na Moravskoslezské Beskydy, Moravskou bránu a Hostýnské vrchy. U rozhledny je posezení i stojan na kola. Je vysoká 13,5 m a má 44 schodů, vyhlídková plošina je ve výšce 9,5 m.

Jak se tam dostanu: autem po silnici z Oder do místní části Veselí, při cestě se dá zastavit u Flascharova dolu. Dá se jít i pěšky po zmíněné silnici, případně lesními zkratkami, které ale znají spíše místní obyvatelé. U rozhledny je parkoviště.

Pohoř Olšová - rozhledna

Kde: Odry, Novojičínsko

Rozhledna Pohoř Olšová.Rozhledna Pohoř Olšová.Zdroj: Deník/Ivan PavelekProč navštívit: Dřevěná rozhledna v nadmořské výšce 475 m s nádhernými výhledy na Moravskoslezské Beskydy a na Hrubý a Nízký Jeseník. Při dobré viditelnosti je vidět také Praděd a Lysou Horu. U rozhledny je posezení i stojan na kola. Je vysoká 17 m a má 64 schodů, vyhlídková plošina je ve výšce 13 m.

Jak se tam dostanu: autem po silnici z Oder do místní části Pohoř, odtud dále směrem na Kletné, místní část Suchdola nad Odrou. Z Oder se dá jít také pěšky podél hlavní silnice z ulice Větrná. U rozhledny je parkoviště.

Pohled na Staroměstsko.
Natočili klip, aby sehnali pod Králičák lékaře. Video strhlo lavinu

Okrouhlík Slatina - rozhledna

Kde: Slatina u Bílovce, Novojičínsko

Rozhledna Slatina.Rozhledna Slatina.Zdroj: Deník/Ivan PavelekProč navštívit: Dřevěná rozhledna v nadmořské výšce 462 m. Při pěkném počasí jsou vidět Moravskoslezské Beskydy, Ostrava, a také Jeseníky s horou Praděd. U rozhledny je posezení i stojan na kola. Je vysoká 18 m a má 57 schodů, vyhlídková plošina je ve výšce 12 m.
Jak se tam dostanu: autem nebo pěšky po silnici ze Slatiny u Bílovce směrem na Výškovice. Vzdálenost je okolo 1200 metrů. U rozhledny není parkoviště.

Cyrilka na Pustevnách - vyhlídka

Kde: Pustevny, Beskydy

Rozhledna Cyrilka na PustevnáchRozhledna Cyrilka na PustevnáchZdroj: Deník/Michal BurdaProč navštívit: Vyhlídkový altán Cyrilka se nachází v rekreační oblasti Pustevny, cestou k soše pohanského boha Radegasta a na horu Radhošť. Nabízí výhled do údolí města Frenštát p. Radhoštěm, na Pustevny, pohoří a za dobré viditelnosti také na Lysou horu a na Slovensko. V altánu je dřevěná, malovaná panoramatická mapa výhledu. Altán byl postaven už v roce 1894 na náklady Pohorské jednoty Radhošť.

Jak se tam dostanu: pěšky po modré turistické značce z Trojanovic – Pusteven na Radhošť, lanovkou z Trojanovic na Pustevny a dále pěšky, autem na Pustevny směrem od Prostřední Bečvy a dále pěšky

Vizualizace. Nové podoby se v blízké době dočká lávka nad stadionem Bazaly i přilehlá veřejná prostranství.
To bude nová paráda Ostravy! Panoramatické výhledy z Bazalů i vzpomínky na Baník

Vartovna - rozhledna

Kde: Seninka, Valašsko

U rozhledny Vartovna u obce Seninka na Valašsku se v neděli 30. prosince 2012 uskutečnilo tradiční setkání ke konci rokuRozhledna VartovnaZdroj: DENÍK/Michal BurdaProč navštívit: Sedmatřicet metrů vysoká stavba vyrostla nad obcí Seninka ve výšce 651 metrů nad mořem v roce 2009. Autorem grafického návrhu rozhledny je zlínský architekt Ivan Bergmann. Železná válcovitá věž nepostrádá vyhlídkovou plošinou, která se nachází ve výšce pětatřiceti metrů. Dosáhnout jí, znamená, vystoupat dvě stě třináct schodů. Příchozím nabízí výhledy na Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy a slovenské hory.

Jak se tam dostanu: K rozhledně se dá přijít doslova ze všech stran. Na Vartovnu vedou turistické trasy doplněné naučnými stezkami. Dostat se k ní je možné ze Seninky, Liptálu, Jasenné, Leskovce, Prlova, Pozděchova i z Lidečka.

Miloňová - rozhledna

Rozhledna Miloňová.Rozhledna Miloňová.Zdroj: Archiv Resortu ValachyKde: Velké Karlovice, Valašsko

Proč navštívit: Čtyřiadvacet metrů vysoká dřevěná věž se tyčí nad Velkými Karlovicemi v nadmořské výšce 846 metrů. Turisté z ní návštěvníci vidí současně na hřeben Vsetínských Beskyd i Javorníků. Nabízí také pohled na Velké Karlovice z ptačí perspektivy. Vyhlídková plošina je umístěná dvacet metrů nad okolním terénem. Dřevěné stavbě na kamenné podestě dal podobu meziříčský architekt Antonín Závada.

Jak se tam dostanu: například po zeleném turistickém okruhu, který začíná v údolí Léskové ve Velkých Karlovicích.

Maruška - rozhledna

Kde: Hošťálková, Valašsko

Meteorologická věž na vrcholu Maruška v Hošťálkové.Meteorologická věž na vrcholu Maruška v Hošťálkové.Zdroj: DENÍK/Michal BurdaProč navštívit: Šestnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna byla postavena v roce 2014 vedle meteostanice Maruška. Dvoupatrová stavba ve valašském stylu podle návrhu architekta Antonína Závady stojí v nadmořské výšce 664 metrů a byla vyrobena ze dřeva z místních lesů pod vedením tesařského mistra Antonína Papšíka z Hošťálkové. Slouží turistům i k meteorologickým měřením, nabízí výhledy na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník, Radhošť, Pustevny, Lysou horu a při dobré viditelnosti i slovenské hory.

Jak se tam dostanu: po modré turistické značce z Hošťálkové na hřeben směr Troják, po hřebeni dále po zelené značce, z Hošťálkové po Naučné stezce Tesák, z Trojáku po zelené turistické značce, na kole po cyklostezce č. 5035, autem lze parkovat na Trojáku

Pěstování oceňovaných cherry rajčat Angelle v Haňovicích na Olomoucku, 18. 3. 2021
Jak se pěstují slaďounká rajčátka z Hané? Podívejte se do skleníků

Čubův kopec - rozhledna

Kde: Francova Lhota, Javorníky, Valašsko

Čubův kopec s rozhlednouČubův kopec s rozhlednouZdroj: navylet.cz/MarzperProč navštívit: Čubův kopec je nejvyšším bodem hřebene mezi Francovou Lhotou a Střelnou. Osmnáctimetrová dřevěná rozhledna s šesti vyhlídkovými plošinami je umístěná ve výšce 720 metrů n. m. je vzdálená asi dva kilometry od obce Francova Lhota a necelých 400 metrů od hranice se Slovenskem. Tvarem má připomínat valašský klobouk. Nabízí výhledy širokého okolí – severním a západním směrem do kotliny mezi Makytou, Javorníky a Vizovickými vrchy, na jihu jsou vidět Bílé Karpaty a na východě Lyský průsmyk i stěny Súlovských skal.

Jak se tam dostanu: Po modré a červené turistické značce z Francovy Lhoty od Ranče u Zvonu k rozcestí Střelenský vrch a odtud po modré k vrcholu. Po modré z Francovy Lhoty horní části obce zvané Poschla, od rozcestí Kobzova lípa. Po červené ze Střelné od železniční zastávky k rozcestí Střelenský vrch, odtud dále po modré.